Indeks PMI pomoże w umocnieniu złotego

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Wpływ danych o wzroście PKB na notowania złotego nie zawsze musi następować od razu. Tak stało się wczoraj, kiedy to zagraniczni inwestorzy nadal byli zaaferowani problemami wokół Dubaju (w trakcie dnia pojawiła się informacja, iż rząd ZEA nie będzie gwarantował długów Dubai World).

Wieczorem nadeszły wieści o planach restrukturyzacji długu przez wspomnianą spółkę, które przyniosły uspokojenie rynkom. Z kolei podwyżka stóp procentowych w Australii, jaka miała miejsce w nocy mogła zachęcić część funduszy do powrotu w kierunku strategii carry-trade (chociaż sam ruch o 25 p.b. do 3,75 proc. ze strony RBA był wcześniej oczekiwany). W efekcie dzisiaj rano dolar ponownie traci na wartości do większości walut poza japońskim jenem. Tutaj Bank Japonii zaskoczył inwestorów zwiększając o 115 mld USD wartość operacji płynnościowych na rynku (stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 0,1 proc.). A co u nas w kraju? O godz. 9:00 opublikowane zostały dane dotyczące indeksu PMI dla Polski, który w listopadzie mocno przyspieszył wzrastając do 52,4 pkt. (to najwyżej od 20 miesięcy). Odczyt ten pokazuje, iż PKB w IV kwartale ma szanse być zbliżony do szacunków opublikowanych wczoraj przez resort gospodarki (około 2,5 proc.), bijąc przy tym prognozy członków RPP oscylujące wokół 2 proc. To powinno sprawić, iż kurs EUR/PLN spadnie dzisiaj poniżej poziomu 4,10. Szanse ku temu są duże, zwłaszcza, że na rynkach światowych mamy poprawę nastrojów. Kluczowe dzisiaj dane o indeksie ISM dla amerykańskiego przemysłu w listopadzie (55 pkt.) nie powinny negatywnie zaskoczyć.

EUR/PLN: Wczoraj wieczorem notowania zdołały naruszyć opór na 4,16 podchodząc do 4,17. Ruch ten okazał się jednak pułapką, co pokazał dzisiejszy ranek. Wyraźny powrót do 4,12 daje szanse, iż tym razem ten poziom nie okaże się wsparciem nie do złamania (tak było wczoraj). Tym razem układ wskaźników na wykresie 4H potwierdza trend spadkowy. Tym samym możemy spodziewać się dzisiaj naruszenia wsparć na 4,10 (testowania okolic 4,09-4,0950, które są dołkami z 25 listopada).

USD/PLN: Dolar odbił się wczoraj wieczorem od oporów 2,78-2,79 i spadł dzisiaj poniżej 2,75. Do pokonania pozostało wsparcie na 2,3750, co raczej nie powinno być problemem. Układ wskaźników 4H potwierdza zniżkę. Tym samym są szanse na test okolic 2,71 jeszcze dzisiaj. W kolejnych dniach możliwy jest spadek do 2,69-2,70.

EUR/USD: Założony wczoraj popołudniu scenariusz obrony wsparć na 1,4975 w zasadzie się sprawdził. Tym samym dzisiaj rynek ruszył do góry złamując opór na 1,5045 i pomału zbliżamy się do wczorajszego szczytu na 1,5083. Jego pokonanie jest dzisiaj prawdopodobne. To może otworzyć drogę do testu okolic 1,5144. Nie ma jednak pewności, czy zostaną one pokonane.

GBP/USD: Wczoraj funt znalazł wsparcie nieco niżej, niż wskazywane w komentarzu 1,6440. Dołek ustanowiliśmy na 1,6390, co zbiegło się z mocną strefą wsparć. W efekcie dzisiejsze odreagowanie jest dość wyraźne – funt zyskuje na fali powrotu do walut carry. Dzisiaj warto uważać na dane PMI o godz. 10:28. Mogą one sprowokować nieznaczną korektę w rejon wsparcia na 1,6470. Niemniej do końca dnia są szanse na test wczorajszego szczytu w okolicach 1,6590. Zwłaszcza, że wskaźniki 4H zdają się potwierdzać zwyżkę.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...