Złoty pozostanie słaby dopóki nie poprawi się sytuacja na giełdach

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Środa przynosi dalsze osłabienie złotego. O godz. 9:22 euro warte było 4,23 zł, a dolar 2,8550 zł. To przede wszystkim wynik obserwowanego od poniedziałku pogorszenia się nastrojów na rynkach światowych.

Spadki na giełdach w naturalny sposób wpływają na umocnienie się dolara (inwestorzy pokrywają pozycje carry-trade) i osłabienie się walut rynków wschodzących (jednocześnie wzrasta awersja do ryzyka). Niemniej wczorajsze spadki na Wall Street nie były tak duże, jak można by było się tego obawiać po dość słabej publikacji indeksu zaufania amerykańskich konsumentów we wrześniu. Tyle, że o istotności popytu konsumenckiego dla gospodarki nie trzeba nikomu zbytnio mówić. Oczywiste staje się, że inwestorów z pesymizmu wyrwać mogą dopiero jakieś lepsze publikacje danych. Czy będą to dzisiejsze informacje o zamówieniach na dobra trwałego użytku we wrześniu (progn. 1,0 proc. m/m), czy też informacje o sprzedaży nowych domów (prognoza 440 tys.)? W pierwszym wypadku nie jest to wykluczone, w drugim już trudniej (inwestorzy obawiają się zakończenia planu wsparć podatkowych dla kupujących domy z końcem listopada). Pomału staje się jednak jasne, iż nic nie przyćmi jutrzejszej publikacji danych o PKB w III kwartale.

„Waluciarzy” zainteresują też planowane na dzisiaj posiedzenia Norges Banku, gdzie nie wyklucza się podwyżki stóp procentowych o 25 p.b. (godz. 14:00), a także Banku Nowej Zelandii, gdzie jak na razie ankiety nie mówią nic o podwyżce (chociaż Australia też zaskoczyła) – decyzja o godz. 21:00. Trzeba też wspomnieć o naszej Radzie Polityki Pieniężnej, która też poda dzisiaj decyzję ws. stóp. Z racji tego, iż nikt nie oczekuje żadnych niespodzianek, informacja ta przejdzie raczej bez większego echa.

EUR/PLN: Poziom 4,23 został dzisiaj przetestowany. Cel wzrostowej korekty został w zasadzie osiągnięty. Próba testu 4,25 zostanie odebrana jako sygnał, iż obecny ruch nie jest tylko korektą, a kontynuacją fali wzrostowej rozpoczętej jeszcze w sierpniu b.r. z okolic 4,07. W takiej sytuacji realny stanie się test szczytów w rejonie 4,28-4,29. Dzienne wskaźniki są coraz bliższe wygenerowania sygnałów kupna. Powrót poniżej 4,20 będzie sygnałem powrotu do spadków.

USD/PLN: Podobnie, jak na EUR/PLN tutaj także doszło do zrealizowania się korekty z celem do 2,85-2,86 i teraz można oczekiwać powrotu do spadków. Tej tezy nie potwierdzają dzienne wskaźniki. W efekcie dopiero powrót poniżej 2,82 będzie sygnałem do zniżek. Wyraźne wzrosty powyżej 2,8650 będą z kolei znakiem, iż rynek chce na powrót zmierzyć się z poziomami >2,90.

EUR/USD: Wczorajszy spadek poniżej 1,4842 (szczytu z września) może być odebrany jako sygnał sprzedaży na podstawie formacji 2B. Tylko, że teoretycznie podobną formację mieliśmy w sierpniu. Kluczowe wsparcie to tak naprawdę poziom 1,4719 wyznaczany przez szczyt z grudnia ub.r. i będący jednocześnie linią szyi formacji podwójnego dna z okolic 1,24. Dopiero jego naruszenie będzie sygnałem, iż średnioterminowy trend zaczyna się odwracać.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...