Włochom bankructwo niestraszne

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Spekuluje się, że rozważane są dwa scenariusze, związane z Greckimi obligacjami – ich zrolowanie lub wykup części z nich.
W poniedziałek uczestnikom rynku cisnęło się na usta powiedzenie, które zyskało na popularności dzięki kryzysowi amerykańskich banków na przestrzeni lat 2008/09 – „too big, to fail”. Dziś podobne dylematy przeżywała Europa. „Bankrutować, czy nie – oto jest pytanie” – zastanawiały się Włochy, parafrazując Szekspira.

Wprawdzie kanclerz Angela Merkel, powołując się na wczorajszą rozmowę telefoniczną z premierem Silvio Berlusconim, wyraziła nadzieję, że Włochy będą w stanie zaakceptować konieczne cięcia budżetowe, ale inwestorzy znają już podobne zapewnienia, jakie padały przy okazji poprzednich krajów. Tym samym słowa, które pojawiły się koło południa, nie zdołały poprawić nastrojów. Na rynek napływały spekulacje o nieformalnej presji ze strony Europejskiego Banku Centralnego, aby zwiększyć kwotę w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej do 1,5 bln EUR. Miałoby to pokazać rynkom finansowym, że Europa jest przygotowana na ewentualną pomoc dla Włoch.

Pojawiły się też kolejne informacje, jakoby w przypadku Grecji rozważane były dwa scenariusze – wykup części obligacji (buy back), bądź ich zrolowanie. Belgijski minister finansów dał do zrozumienia, że projekt francuski, zakładający wydłużenie zapadalności tych instrumentów, jest nadal brany pod uwagę (niezależnie od wcześniejszych, krytycznych opinii agencji ratingowych). Widać, że europejscy politycy wytaczają działa przeciwko instytucjom takim jak Moody’s czy S&P – niemiecki minister Wolfgang Schauble powiedział dzisiaj, iż trzeba przełamać ich oligopol na rynkach finansowych.

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

Do popołudnia (godz. 16.20) nie pojawiły się żadne nowe konkrety w sprawie pomocy dla Grecji, ani też nie napłynęły uspokajające informacje z Włoch. To sprawiło, że wciąż silnie wyprzedawane było euro, zwłaszcza w relacji do franka (kurs tej pary zszedł dzisiaj na nowe, historyczne minima poniżej 1,17). To musiało przełożyć się na kondycję złotego – kurs CHF/PLN wspiął się dzisiaj na nowy szczyt powyżej 3,40. Złoty też mocno tracił do innych walut (euro 3,98 zł; dolar 2,84 zł; funt 4,51 zł).

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Wsparcie w rejonie 1,4070 zostało złamane, co przyspieszyło spadki. Teraz ostatnią linią obrony jest strefa 1,3968-1,4000, wyznaczana przez minima z maja b.r. Jeżeli ona padnie, to droga do 1,38 będzie otwarta. To, czy rynek zdoła obronić się w krótkim terminie, będzie zależeć wyłącznie od napływających informacji – nie tylko z Europy, ale i też i z USA. Istotna pozostaje kwestia rozmów Demokratów z Republikanami w sprawie zadłużenia, a także wyniki finansowe Alcoa za II kwartał.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...