Problem Grecji spędza inwestorom sen z powiek

W dniu dzisiejszym o pakiecie ratunkowym dla Grecji będą dyskutować kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
W czwartek obawy o europejski budżet osiągnęły swoje apogeum. Sytuacja Grecji jest na ostrzu noża, co wzmaga niepokój inwestorów. Jeżeli w ciągu najbliższych tygodni kraj ten zbankrutuje, ucierpi na tym cała strefa euro.

W takiej sytuacji nie powinny dziwić nowe maksima franka szwajcarskiego względem euro (EUR/CHF 1,1944), czy też czterotygodniowe minima eurodolara. Wzrost awersji do ryzyka był odczuwalny na każdym rynku. Złoty w błyskawicznym tempie osłabił się do euro, osiągając dzienne maksimum na poziomie 3,9880, podczas gdy notowania CHF/PLN sięgnęły szczytu z lutego 2009 r. (3,3354). Po południu nastroje próbował łagodzić unijny komisarz Olli Rehn, który wyraził przekonanie, że UE i MFW przekażą Grecji niezbędną transzę pożyczki w wysokości 12 mld euro jeszcze na początku lipca. Ten komentarz, dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego albo zwykła chęć do odkupywania par powiązanych z euro na dołkach spowodowały, że druga część dnia przyniosła odreagowanie wcześniejszego tąpnięcia.

Przeczytaj również: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?

Istotne jest, że napięcie z rynku nie zniknęło i o kolejne, nerwowe ruchy nie będzie trudno. Szansą na uspokojenie nastrojów jest dzisiejsze spotkanie na szczycie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotykają się w piątek, by wspólnymi siłami znaleźć wyjście z impasu w rozmowach o charakterze zaangażowania inwestorów prywatnych w ratowanie Grecji. Jeżeli liderzy, obecnie reprezentujący odmienne zdania, dojdą do porozumienia, można liczyć, że ich śladem pójdą pozostałe kraje Eurolandu.

Polecamy serwis: Kredyty

W piątek publikowane będą dane o bilansie handlowym z Eurolandu (11.00), produkcja przemysłowa i inflacja PPI z Polski (14.00), indeks Uniwersytetu Michigan (15.55) oraz indeks wskaźników wyprzedzających z USA (16.00). Trudno spodziewać się, aby piątkowe raporty makroekonomiczne mogły mieć istotny wpływ na dzisiejsze notowania. Dane z Polski zapewne przejdą bez echa, a złoty, podlegając nastrojom zewnętrznym, będzie dziś utrzymywał się w przedziale 3,96-4,00.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...