Groźba spowolnienia gospodarczego USA

Wyjaśnienie nieścisłości, dotyczących piątej transzy zapomogi dla Grecji, poprawiłoby nastroje na rynkach finansowych.
W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Spowolnienie koniunktury w przemyśle dobitnie podkreślone zostało przez spadek indeksu ISM w USA z 60,4 pkt. w kwietniu do 53,5 pkt. w maju (jest to najniższy wynik od września 2009 r.), jak również rozczarowujący raport ADP o utworzonych miejscach pracy w USA w maju (zaledwie 38 tys. przy oczekiwanych 170 tys.). Te dane odebrały inwestorom wcześniejszy optymizm i ponownie wywołały wzrost awersji do ryzyka. Choć jeszcze kilka dni temu głośno mówiło się o tym, że perspektywy słabszego tempa wzrostu w największej gospodarce świata skłonią Rezerwę Federalną do dalszego luzowania polityki monetarnej, głosy te powoli zaczynają być zastępowane obawami, że nowy pakiet płynnościowy (QE3) może być niewystarczający, patrząc na efekty, jakie przyniósł QE2, który został wprowadzony w listopadzie ubiegłego roku i kończy się w tym miesiącu. Wizja ta wystraszyła inwestorów w środę, czego efektem były silne spadki na giełdach (ponad 2 proc. na Wall Street) oraz kolejna fala aprecjacji franka szwajcarskiego, uważanego za walutę do bezpiecznego lokowania kapitału. W kolejnych dniach wiele będzie zależeć od tego, czy następne raporty makro potwierdzą słabnące ożywienie. Z uwagą będą śledzone dzisiejsze, cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz piątkowy, rządowy raport z rynku pracy.

Dowiedz się także: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

W poprawie rynkowego sentymentu niewątpliwie pomocne byłoby zamknięcie tematu Grecji. Źródła zbliżone do sprawy podają, że do końca tygodnia możliwe jest ostateczne porozumienie w sprawie przyznania nowego pakietu pomocowego dla Grecji. W piątek grecki premier, George Papandreou, spotyka się przewodniczącym Eurogrupy, Jean-Claude’em Juckerem. M.in. omawiona zostanie ocena stanu finansów publicznych Grecji, wystawiona przez inspektorów z UE, MFW i ECB. Z europejskiej sceny politycznej na rynek docierają komentarze, wskazujące na pomyślne zakończenie sprawy Grecji, jednak co rusz są one przeplatane prasowymi doniesieniami o pesymistycznym wydźwięku. Ostatnio Frankfurter Allgemeine Zeitung wyraził przekonanie, że MFW nie wypłaci swojej części z piątej transzy dla Grecji, jednak nie podał źródła tej informacji. Dlatego tak ważne jest ostateczne rozwianie wszelkich spekulacji, krążących wokół Grecji. Pozwoli ono zredukować niepotrzebną nerwowość na rynkach finansowych.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pogorszenie nastrojów na rynku walutowym przynosi osłabienie złotego. Najmocniej polska waluta traci do franka szwajcarskiego (w środę nawet 3,2890), co stanowi efekt silnych spadków na parze EUR/CHF. W najbliższych dniach notowania franka będą podatne na wahania nastrojów rynkowych, przynosząc spore zmiany kursów. Większa stabilność oczekiwana jest na eurozłotym, który powinien być dziś sprzedawany w przedziale 3,94-3,98.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...