Eurodolar w okolicach 1,42

W czwartek poznaliśmy istotne, z punktu widzenia inwestorów, publikacje z krajów grupy PIIGS.
W czwartek eurodolar nie opuszczał pasma wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem kurs wspólnej waluty tracił na wartości w stosunku do dolara. Przyczyniły się do tego m.in. kiepskie publikacje makroekonomiczne.

Po południu jednak zaczęło się odrabianie strat i powrót w okolice 1,4200, w których kurs EUR/USD rozpoczął dzisiejszą sesję europejską i zwyżkował w kierunku wczorajszych szczytów. Wciąż kluczowym dla notowań eurodolara czynnikiem jest kryzys zadłużenia w państwach PIIGS.

W czwartek na rynek napłynęła spora porcja istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych i strefy euro. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła wprawdzie z z 474 tys. do 434 tys., ale już piąty tydzień z rzędu utrzymuje się powyżej poziomu 400 tys., co psuje nieco obraz amerykańskiego rynku pracy. Poznaliśmy także sprzedaż detaliczną, której dynamika wzrosła w kwietniu w ujęciu miesięcznym do 0,5 proc., ale była nieznacznie niższa od oczekiwań. Odczyt marcowej produkcji przemysłowej w Eurolandzie znalazł się na poziomie -0,2 proc. m/m i 5,3 proc. r/r. Odczyty przybrały wartość niższą niż w lutym, odpowiednio 0,4 proc. i 7,3 proc.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Miały dziś miejsce także publikacje danych z państw PIIGS – będących ostatnio w centrum uwagi inwestorów. W Grecji bezrobocie przyspieszyło do blisko 17 proc., a wstępne założenia, dotyczące hiszpańskiego wzrostu gospodarczego, mówią, że w pierwszym kwartale dynamika PKB wyniosła równo 8,0 proc. rok do roku, wobec oczekiwań na poziomie 6,1 proc. Należy jednak uwzględnić tzw. efekt bazy. W ujęciu kwartalnym hiszpańska gospodarka rozwijała się w tempie 2,1 proc. W piątek poznamy tempo PKB m.in. w Niemczech, Portugalii, Grecji i Francji.

Polecamy serwis: Lokaty

Po wczorajszym umocnieniu złotego, wywołanym nieoczekiwaną decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe już trzeci raz w tym roku o 25 pb, do 4,25 proc., dziś krajowa waluta nieznacznie traciła na wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował z okolic 3,9040 w pobliże poziomu 3,9200, który powstrzymywał dalsze wzrosty. Bardzo istotne dla siły krajowej waluty będą piątkowe dane, dotyczące inflacji CPI w kwietniu. Niski odczyt odsunąłby w czasie dalsze podwyżki stóp procentowych. Można założyć jednak, że koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał o 4,7 proc. Krajowej walucie sprzyjać będą plany prywatyzacyjne rządu: w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak wydał zgodę na upublicznienie JSW, a jeszcze w maju zadebiutuje na giełdzie BGŻ.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...