Nowe historyczne minimum pary USD/JPY

Rentowność amerykańskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych wynosi 3,19 proc.
Od poniedziałku kurs EUR/USD znajduje się w przedziale 1,3860-1,4000. W świetle ostatnich wydarzeń, na tle nasilającej się zmienności rynku, stabilność notować eurodolara jest zastanawiająca.

Od początku tygodnia kurs eurodolara porusza się w konsolidacji 1,3860-1,4000. Tak stabilne notowania głównej pary walutowej mogą dziwić w obliczu ostatnich wydarzeń oraz rosnącej zmienności na rynku. Wczoraj rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły do poziomu 3,19 proc., czyli najniższej wartości od początku grudnia 2010 roku, co sygnalizuje rosnącą awersję do ryzyka wśród inwestorów.

Początek dzisiejszego handlu w Europie przebiega w lepszych nastrojach, w porównaniu do sentymentu z wczorajszej sesji. Giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły notowania na umiarkowanych plusach, z kolei kurs EUR/USD odnotowuje wzrosty w kierunku 1,4000. Prawdopodobnie czeka nas dziś kolejny test tego istotnego, psychologicznego oporu. Jednak wciąż bardziej prawdopodobny jest scenariusz realizacji zysków przez inwestorów powyżej poziomu 1,4000.

Wczorajsza amerykańska sesja przyniosła dalszy spadek kursu USD/JPY, który ustanowił nowe, historyczne minimum na poziomie 76,36. W czasie sesji azjatyckiej dolar zdołał odrobić część strat w relacji do jena, jednak nadal kurs tej pary walutowej utrzymuje się w okolicach 79,00. Tak silna aprecjacja jena jest bardzo szkodliwa dla japońskiej gospodarki, gdyż uderza w wynik finansowy eksportu, który odpowiada za większą część krajowego PKB. W efekcie umocnienie jena, obok zniszczeń oraz ograniczenia produkcji, jest następnym, istotnym czynnikiem, mogącym zepchnąć japońską gospodarkę na skraj recesji w kolejnych miesiącach. Z tego też względu dalszy spadek kursu USD/JPY będzie zwiększać prawdopodobieństwo interwencji walutowej ze strony japońskich władz.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś odbędzie się spotkanie państw grupy G7. Zostanie podczas niego poruszona kwestia ewentualnych działań, zmierzających do uspokojenia sytuacji na rynkach.

Z kolei na krajowym rynku walutowym można obserwować coraz dynamiczniejszą wyprzedaż złotego. W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej polska waluta w relacji do euro osłabiła się do poziomu 4,1200, przebijając tym samym ważny opór 4,1000. Jednak na początku dzisiejszych notowań udało jej się powrócić poniżej tej granicy i zejść do poziomu 4,0800 ok. godz. 10.00. Póki, co wzrosty na parkietach w Europie sprzyjają odreagowaniu złotego. Trudno jednak oczekiwać, aby już teraz nastąpiła trwała poprawa nastrojów. Prawdopodobnie w kolejnych dniach nastąpi dalsze osłabienie polskiej waluty, co ponownie winduje kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,1000.

Również notowania USD/PLN naruszyły istotny opór. Pokonały dziś w nocy poziom 2,9400, dochodząc do wartości 2,9600. Poranne odreagowanie w notowaniach złotego sprowadziło kurs krajowej waluty w relacji do dolara w okolice 2,9200. Zakładając dalszą stabilizacją w notowaniach EUR/USD, nawet w przypadku kontynuacji deprecjacji złotego, skala osłabienia wobec dolara powinna być mniejsza niż w stosunku do euro. Jednocześnie wciąż prawdopodobny jest wzrost USD/PLN w kierunku 3,0000.

Polecamy serwis: Lokaty

W godzinach porannych na rynek napłynęła wypowiedź członka RPP, prof. A. Glapińskiego, który stwierdził, że mimo lepszych danych na temat inflacji w Polsce oraz niższej dynamiki wynagrodzeń, podwyżka stóp procentowych w kwietniu wciąż jest możliwa. Dodał również, że ostatnie dane nie zmieniają istotnie nastawienia Rady, która w swoich decyzjach kieruje się bardziej długoterminowymi projekcjami.

Dane makro

Dziś dowiedzieliśmy się, jaka była wielkość zamówień w przemyśle w Szwajcarii. Wzrosła ona w IV kw. o 6 proc. r/r. Zapadła również decyzja szwajcarskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. SNB utrzymał koszt pieniądza bez zmian, na poziomie 0,25 proc. W dalszej części dnia poznamy dane na temat inflacji CPI, produkcji przemysłowej oraz liczby wniosków dla bezrobotnych z USA.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...