Stopy bez zmian

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
rozwiń więcej
Nie zaskoczyła nikogo decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. RPA podkreśliła, iż presja inflacyjna i płacowa ma ograniczone możliwości w naszym kraju. Zagrożenie stanowi ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie i napływ na rynki wschodzące.

Sytuacja przemawia za tym, żeby nie zmieniać kosztu pieniądza. Rada postanowiła obserwować bacznie sytuację na świecie. Wydaje się, iż wobec takiej argumentacji RPP wstrzyma się z podwyżką również w grudniu, oczekując na dalszy rozwój wydarzeń na świecie, a przede wszystkim w mniej rozwiniętych krajach strefy euro.

Rodzima waluta pozostawała w ostatnich godzinach pod silnym wpływem rynków zagranicznych. Na tych z kolei obserwowaliśmy wzrost awersji do ryzyka, co powodowało m.in. spadki na giełdach i osłabienie złotego. Tematem przewodnim wciąż pozostają kłopoty mniej rozwiniętych krajów strefy euro. Na początku dzisiejszej sesji dodatkową, negatywną presję stworzył konflikt pomiędzy Koreą Północną a Południową.

Dowiedz się także: Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Szczególną rolę odgrywa niepewność związana z niestabilną sytuacją polityczną Irlandii oraz obawy, że kryzys zaufania dotknie również Portugalię i Hiszpanię. W przypadku drugiego z wymienionych krajów na spadek zaufania inwestorów wskazuje dzisiejsza, niezbyt udana aukcja długu. Władze Hiszpanii musiały zaoferować za m.in. 3-miesięczne bony skarbowe znacznie wyższe oprocentowanie niż przed miesiącem. Dzisiaj obserwowaliśmy również wzrost rentowności obligacji wyżej wymienionych krajów. Wskazuje on na to, iż w najbliższych dniach negatywne nastroje wokół mniej rozwiniętych państw strefy euro będą prawdopodobnie utrzymywać się na rynkach, zniechęcając do nabywania ryzykowniejszych aktywów.

Nastroje te silnie szkodzą notowaniom euro względem dolara. Dzisiaj kurs EUR/USD zdołał pokonać dołki z minionego tygodnia (okolice 1,3450) i zszedł do najniższego poziomu od września. W najbliższym czasie celem dla jego notowań prawdopodobnie stanie się kluczowe wsparcie, usytuowane w okolicy 1,3350. Znajduje się tam poziom 38,2 proc zniesienia Fibonacciego wzrostów, obserwowanych od czerwca do listopada br. oraz szczyt z sierpnia, po osiągnięciu którego miała miejsce głębsza korekta. W pobliżu tej bariery prawdopodobnie rozstrzygną się losy notowań eurodolara, przynajmniej w krótkim terminie. Indeks tej waluty nie dostarczył jeszcze ostatecznych sygnałów do silniejszego umocnienia dolara, jednak jest tego bliski, bowiem testuje maksima z minionego tygodnia.

Polecamy serwis: Kredyty

Kurs EUR/PLN w ostatnich godzinach po raz kolejny testował górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym pozostaje od sierpnia. Dopiero pokonanie tej bariery da sygnał do większego osłabienia złotego względem euro. Kurs USD/PLN ponownie zyskał potencjał do wzrostu w okolice psychologicznej bariery 3,0000. Chwilowo jego zwyżkę może hamować jednak najbliższy, istotny opór 2,9600.

Niepokój, związany z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro, nieco odwrócił uwagę inwestorów od fundamentalnych doniesień ze Stanów Zjednoczonych. Dane o PKB USA za III kw. zrewidowano dzisiaj w górę do zannualizowanego poziomu 2,5 proc., co wsparło ruch spadkowy w notowaniach EUR/USD, jednak nie pomogło giełdom. Chwilowo informacje ze Stanów Zjednoczonych mogą być na ustach uczestników rynku, bowiem za kilka godzin zostaną przedstawione zapiski z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...