Niepewność przed spotkaniem G-7

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Tradycyjnie już handel przed publikacją Departamentu Pracy USA charakteryzuje duża niepewność. Widać chęć pewną chęć do realizacji zysków (zwłaszcza z bardziej ryzykownych aktywów) na czym traci złoty. O godz. 10:18 kurs EUR/PLN wspiął się do poziomu 3,9850. Nerwowość widoczna jest też na giełdach.

Wyniki Alcoa wprawdzie nie rozczarowały, a spółka zapowiedziała wzrost globalnego popytu na aluminium, to jednak inwestorzy nie czują się zbyt pewni, co do publikacji innych firm (syndrom PepsiCo pozostał). W efekcie od kilku godzin notowania EUR/USD „idą płasko” wokół 1,3920 po wczorajszym zawróceniu z okolic 1,4028. To jest jednak bardziej sygnał słabości wspólnej waluty, niż jej siły. Paradoksalnie dolar może w najbliższym czasie odrobić część poniesionych wcześniej strat. I nie chodzi tutaj tylko o dzisiejsze publikacje o godz. 14:30. W kalendarzu znajdziemy też informacje o spotkaniu Banku Światowego i MFW, a także nocne rozmowy na szczeblu G-7. Niewątpliwie poruszony zostanie temat tzw. wojny walutowej, czyli celowego osłabiania lokalnych walut. Oczywiście na celowniku od dawna pozostają Chiny, ale być może nieformalnie podjęty zostanie także temat zbyt szybkiej przeceny dolara w ostatnim czasie. Tym samym niezależnie od tego, ile etatów w sektorze prywatnym przybyło we wrześniu w USA (te dane będą ważniejsze od ogólnego odczytu z sektorów pozarolniczych, gdyż ten będzie zaburzony przez spis publiczny), prawdziwa reakcja rynku może mieć inny podtekst. Niemniej dla formalności oficjalna prognoza do w/w danych mówi o wzroście etatów o 75 tys. wobec 67 tys.

Przeczytaj także inne komentarze rynkowe

EUR/PLN: Ciekawy sygnał wysyła dzienny MACD (kupno), co może sugerować, że opór na 3,9850-3,9900, który właśnie testujemy, może zostać naruszony. Wtedy celem byłyby okolice 4,00 i dalej 4,02 w przyszłym tygodniu. Mocne wsparcie to teraz okolice 3,9750.

USD/PLN: Dolar wrócił dzisiaj powyżej 2,85, a dzienne wskaźniki zaczynają się delikatnie podnosić z poziomów wyprzedania. To ciekawy sygnał, mogący wyprowadzić większą falę korekcyjną (ale tylko przy wsparciu EUR/USD). Na razie głównym celem na najbliższe dni będzie udany atak na 2,90. Opór na dzisiaj (do sforsowania) to 2,8750, a wsparciem są wspomniane 2,85.

EUR/USD: Na wykresie dziennym zaczyna się tworzyć formacja gwiazdy wieczornej odwracająca trend wzrostowy. Z jej potwierdzeniem trzeba jednak zaczekać do poniedziałku, chociaż kluczowy w tym wypadku poziom to 1,3800-1,3820 (linia trendu wzrostowego). Jej sforsowanie będzie oznaczać wejście w dłuższą korektę wrześniowej zwyżki. Wtedy minimalnym celem na przyszły tydzień byłby rejon 1,3600-1,3650. Wskaźniki zaczynają dawać większe szanse na realizację tego scenariusza. Opór na dzisiaj to rejon 1,3930-60.

Polecamy Kalkulator wymiany walut

GBP/USD: Wczorajszy test rejonu 1,60 był dość krótki i rynek zawrócił później w dół. Dzisiaj zniżka jest kontynuowana, co de facto może sugerować początek nieco większej korekty (do potwierdzenia tego scenariusza wymagany będzie jednak spadek poniżej 1,5760). Dzienne wskaźniki zaczynają pomału dawać szanse na realizację takiego scenariusza. Rośnie prawdopodobieństwo spadku poniżej 1,56 w przyszłym tygodniu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...