Co stoi za mocniejszym złotym

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
inforCMS
Wtorkowy wieczór ponownie pokazał, jak duży wpływ na zachowanie się EUR/USD mają czynniki giełdowe. Wystarczyło, że silna wyprzedaż na Wall Street po dość słabych danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (spadek w lipcu aż o 27,2 proc. m/m) została na chwilę powstrzymana, kurs EUR/USD dość szybko odbił się w górę z okolic 1,2588, czyli bliskich wskazywanemu kilka dni temu celowi na 1,26.

W szybkiej zwyżce w górę (odbicie sięgnęło okolic 1,2718) przeszkodził komunikat agencji S&P, która obniżyła rating dla Irlandii, uzasadniając to zbyt dużymi kosztami wsparcia dla tamtejszego sektora bankowego przez rząd. To na powrót wzbudziło obawy o kondycję całego sektora w Eurolandzie i notowania EUR/USD szybko wróciły do 1,2616. Niemniej rejon 1,26 nie został naruszony, co de facto jest dobrym sygnałem dla strony popytowej (więcej w analizie technicznej). Dodatkowo zwyżkę EUR/USD powinny wspierać dzisiaj dobre informacje z Niemiec. Indeks IFO nastrojów dla biznesu wzrósł w sierpniu do 106,7 pkt., co pokazuje, że perspektywy dla największej gospodarki Eurolandu pozostają dobre. To powinno zniwelować negatywny wpływ wczorajszej decyzji S&P. W kolejnych godzinach kluczowe będą dane z USA – o godz. 14:30 zamówienia na dobra trwałego użytku w lipcu i o godz. 16:00 sprzedaż nowych domów w tym samym okresie. Wstępne prognozy nie są złe, co pozwala zakładać utrzymanie dobrych nastrojów do końca dnia.

Złoty nie zareagował wczoraj na komunikat Rady Polityki Pieniężnej. Zresztą niewiele on wniósł – nadal można zakładać, iż RPP będzie rozważać możliwość podwyższenia stóp procentowych na jesieni, zwłaszcza, jeżeli w najbliższym okresie zobaczymy odbicie wskaźnika inflacji. Prof. Marek Belka skrytykował też rząd za pewną opieszałość w kwestii kluczowych reform finansów publicznych. Niemniej złoty ma się w ostatnich godzinach całkiem dobrze – po części jest to wynik odreagowania EUR/USD z okolic 1,26, ale i też wynik oczekiwań na kluczowe dane z Niemiec, jakie zostały podane dzisiaj o godz. 10:00. Dobry odczyt wspiera koncepcję, iż polski PKB przekroczy w tym roku poziom 3 proc. O godz. 10:13 za euro płacono 3,9880 zł, a dolar był wart 3,14 zł.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: Wczoraj rynek uderzył w opór na 4,02, którego nieznacznie naruszył (ten scenariusz był zakładany w raporcie tygodniowym). Jednak późniejszy szybki powrót w dół sugeruje, iż w najbliższych dniach możemy zobaczyć próbę umocnienia złotego. Celem dla ruchu będą okolice 3,9750, które wyznaczane są na podstawie wsparć z pierwszej dekady sierpnia. Wskaźniki przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem wokół naszej waluty. W kolejnych dniach możliwy jest tym samym powrót w okolice 4,02.

USD/PLN: Wczorajszy szczyt to 3,1958, więc tym samym można uznać koncepcję wzrostu w rejon 3,20 za zrealizowaną. Szybki powrót poniżej ważnego poziomu 3,15 sugeruje, iż w najbliższych dniach na dolarze utrzyma się duża zmienność notowań. Niemniej silna strefa wsparcia rozciąga się już pomiędzy 3,12-3,1350 i tym samym na zejście do 3,10 raczej nie należy liczyć (chyba, że EUR/USD wzrośnie powyżej 1,28). Dzienne wskaźniki sugerują raczej, iż w kolejnych dniach powinniśmy wracać w stronę 3,20.

EUR/USD: Odbicie od wsparć na 1,26 jest realizowane, ale mocny opór to już okolice 1,2730 (minimum z 16 sierpnia). Nie można wykluczyć, jego nieznacznego naruszenia, ale na bardzo krótko. Dzienne wskaźniki sugerują, że w perspektywie kolejnych dni trend spadkowy powinien być kontynuowany. Tym samym EUR/USD powinien zakończyć dzisiejszy dzień poniżej 1,2730, a do skutecznego ataku na wczorajsze minimum (1,2588) powinno dojść najpóźniej w przyszłym tygodniu.

GBP/USD: Trend spadkowy na dziennym wykresie jest widoczny na tyle, aby określić dzisiejsze odbicie jako zwykłą korektę. Mocnym oporem jest rejon 1,55 i raczej nie powinien zostać naruszony. Z kolei zejście poniżej 1,5370 będzie sygnałem do kontynuacji zniżek. Zresztą taki scenariusz potwierdzają dzienne wskaźniki.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...