Euro osiągnęło kolejny szczyt

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
W godzinach nocnych doszło jednak do naruszenia piątkowego szczytu na 1,3007 i ustanowienia kolejnego na 1,3028. Euro wsparły informacje z Europejskiego Banku Centralnego, który zdaje się wycofywać ze swych operacji na rynku obligacji (wykup papierów zagrożonych krajów strefy euro), co może być sygnałem, iż perspektywy dla rynku długu w Eurolandzie zaczynają się poprawiać.

Zresztą w tym względzie kluczowe mogą okazać się wyniki dzisiejszych aukcji obligacji w Irlandii (za 1,5 mld EUR), w Hiszpanii, oraz Grecji (w ostatnim przypadku planowana jest sprzedaż bonów). Do zwyżki euro, która miała miejsce podczas sesji azjatyckiej przyczyniły się też spekulacje, jakie napłynęły z Chin. Na rynku mówi się, iż rząd nie wprowadzi dodatkowych mechanizmów ograniczających kredytowanie zakupów na rynku nieruchomości. To pchnęło wyraźnie do góry tamtejsze giełdowe indeksy, poprawiając jednocześnie sentyment wokół bardziej ryzykownych inwestycji. W efekcie zyskał na tym także i nasz złoty, który rano o godz. 10:00 oscylował wokół 4,12 zł za euro i 3,1750 zł za dolara. Sprawa Węgier nieco przycichła, część inwestorów liczy na to, iż rozmowy pomiędzy węgierskim rządem, a przedstawicielami MFW i UE zostaną szybko wznowione, co jednak samo w sobie może być trudne. W efekcie wystarczy jeden negatywny komentarz ze strony przedstawiciela którejś z agencji ratingowych, aby na rynku forinta było znów nerwowo. I ten fakt będzie ograniczać ewentualną aprecjację złotego.

Poza aukcjami długu w Eurolandzie dzisiaj w kalendarzu mamy też publikacje wyników kolejnych spółek z USA, w tym banku Goldman Sachs o godz. 14:00. Pół godziny później podane zostaną informacje nt. liczby wydanych pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów w czerwcu.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

EUR/PLN: O poranku euro spadło w okolice 4,1050, w efekcie czego spodziewany wczoraj test okolic 4,10 po wcześniejszym wzroście do 4,15 można uznać za zaliczony. Dzienne wskaźniki sugerują, iż kolejne dni upłyną pod znakiem wzrostów euro/złotego, chociaż ujęcie 4-godzinowe zdaje się pokazywać na obecną chwilę nieco inny scenariusz. Akceleratorem do wzrostów będzie naruszenie 4,13.

USD/PLN: Dolar wrócił dzisiaj o poranku w okolice 3,1550 i także w tym wypadku scenariusz powrotny w rejon 3,15 można uznać za zrealizowany. Dzienne wskaźniki powoli budują platformę do zwyżek w kolejnych dniach, pomimo nieco innego scenariusza sugerowanego przez ujęcie 4-godzinowe. Kluczowe będzie zachowanie się EUR/USD.

EUR/USD: Trend wzrostowy zdaje się być kontynuowany, niezależnie od słabości widocznej na wskaźnikach 4-godzinowych. Czy tym samym uda się zaliczyć okolice 1,3070-1,3100? Paradoksalnie może nie być to takie łatwe, ale z drugiej strony na obecną chwilę nie widać ewidentnych sygnałów sprzedaży. Byłby to m.in. spadek poniżej 1,2930 i dalej 1,2870.

GBP/USD: Funt wczoraj pokazał słabość, którą próbuje dzisiaj nadrobić próbą powrotu do 1,5300. Ten opór jest jednak dość silny, a wskaźniki pokazują coraz więcej negatywnych dywergencji. Reasumując, średnioterminowy trend wzrostowy na GBP/USD zdaje się w końcu odwracać, czego potwierdzeniem będzie spadek poniżej 1,52.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...