Wyniki wyborów nie wpłynęły na złotego

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Niewielka różnica poparcia 2 czołowych kandydatów w I turze wyborów prezydenckich nie wywołała niepokoju na rynku walutowym. Inwestorzy przywiązują większą wagę do zapowiedzi zmiany polityki Ludowego Banku Chin wobec kursu juana.

Jeżeli inwestorzy zagraniczni przywiązywaliby bardzo dużą wagę do wyników wyborów prezydenckich, to jedynie 4,5 punktu procentowego różnicy pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Jarosławem Kaczyńskim po I turze wyborów, mogłoby wzbudzić ich niepokój. I być może tak się stanie, gdyż wcześniej liczono, że pełnia władzy dla Platformy Obywatelskiej pozwoli na przyspieszenie istotnych reform w Polsce. Teraz okazuje się, że nie ma już jednoznacznego lidera wyborów. Tym samym, im bliżej będzie drugiej tury (4 VII), tym istotniejsze będą wyniki sondaży (chociaż te zazwyczaj zaniżają poparcie dla lidera PIS).

Zobacz też serwis: Wybory

Kluczowe dla rynków finansowych są teraz spekulacje wokół przyszłego kursu juana i wpływu sobotniej decyzji Ludowego Banku Chin, który zgodził się na stopniowe uelastycznienie sztywnego do tej pory kursu CNY. Wprawdzie wykluczono możliwość jednorazowej rewaluacji, to jednak w poniedziałek rano notowania juana w relacji do dolara wzrosły do najwyższego poziomu od 5 lat. Obserwatorzy przyznają, iż dzięki temu posunięciu Pekin może złagodzić napięcie z Waszyngtonem przed zaplanowanym na koniec tego tygodnia szczytem G-20. To też dobry ruch w sferze makro – mocniejszy juan może w pewnym sensie zastąpić konieczność podwyżki stóp procentowych w Chinach, czego obawiała się część obserwatorów. I wreszcie w ujęciu globalnym daje to szanse na zmniejszenie nierównowagi w handlu. W efekcie reakcja na informacje z Chin jest na światowych rynkach dość optymistyczna.

Dzisiaj kalendarz danych makro jest dość ubogi, zwłaszcza jeżeli chodzi o kraje G-7. Z kolei w kraju w południe mamy przetarg rocznych bonów, a o godz. 14:00 pewien wpływ na złotego będzie miała decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech. Nie oczekuje się ich zmiany (5,25 proc.). O poranku złoty dość wyraźnie zyskiwał na wartości umacniając się w okolice 4,01 zł za euro i 3,22 zł za dolara. Tak niskie poziomy zostały szybko wykorzystane przez importerów i w efekcie po godz. 10:00 euro wróciło powyżej 4,03.

Notowania walut on-line

EUR/PLN: Silnym oporem stały się teraz okolice 4,04-4,05, a wsparcie to rejon 4,00-4,01. Trend spadkowy jest dość silny, co pokazują dzienne wskaźniki. Ujęcie 4-godzinowe daje natomiast nieco mieszane sygnały. Ponowny test 4,01 jeszcze dzisiaj może być mało prawdopodobny.

USD/PLN: Spadek poniżej 3,25 sugeruje, iż trend spadkowy nabiera tempa. Okolice 3,25 będą teraz mocnym oporem. Spadek poniżej 3,22 w kolejnych dniach, jest możliwy tylko przy wsparciu EUR/USD (wyraźne przebicie 1,25).

EUR/USD: Notowania na chwilę naruszyły opór na 1,2450. Dopiero trwałe naruszenie w/w poziomu będzie sygnałem, iż czeka nas test rejonu 1,25. Jeżeli zostanie on naruszony to można będzie się spodziewać ruchu do 1,26. Dzienne wskaźniki cały czas potwierdzają dotychczasowy trend, chociaż są już dość wykupione. Silne wsparcie to rejon 1,2350-1,2400. Wskaźniki 4-godzinowe od jakiegoś czasu dają zbyt wiele mylnych sygnałów.

GBP/USD: Dzisiaj funt dość wyraźnie uporał się z ostatnimi oporami i naruszył na chwilę barierę 1,49. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę, chociaż są już dość wykupione. Wydaje się tym samym, iż dość trudno będzie o test rejonu 1,50. Silne wsparcie to 1,48 i prędzej to one będzie testowane w najbliższych dniach.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...