Upadłość konsumencka

Maciej Rewieński
Adwokat, dr nauk prawnych, ekspert w dziedzinie sądowego postępowania cywilnego i karnego.
rozwiń więcej
inforCMS
Już wkrótce (zapewne w I kwartale 2009 r.) wejdą w życie przepisy wprowadzające możliwość skorzystania przez konsumentów z postępowania oddłużeniowego. Choć celem wprowadzenia tych przepisów ma być restrukturyzacja zadłużenia i umożliwienie rehabilitacji społecznej dłużnika, ich treść wywołała gorącą, prawniczą dyskusję z uwagi na niedookreśloność pojęć, a co za tym idzie wielką niewiadomą co do realizacji upadłości konsumenckich w praktyce.

Upadłość konsumencka będzie prowadzona, co do zasady, w trybie sądowym przewidzianym dla postępowań obejmujących likwidację majątku upadłego. Skutkiem wykonania planu spłaty przez dłużnika będzie mogło być umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty (za wyjątkiem zobowiązań obejmujących świadczenia okresowe, np. z umowy najmu, które nie wygasły, oraz zobowiązań powstałych po ogłoszeniu upadłości) – a zatem nastąpi skutek oddłużenia.

Trzeba pamiętać jednak, iż przepisy o upadłości konsumenckiej nie wprowadzą automatyzmu, a postępowanie toczyć się będzie pod ścisłym nadzorem sądu upadłościowego, który będzie wnikliwie badał treść wniosku, jak i stanowiska wierzycieli. Co więcej, z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej będą mogli skorzystać tylko ci, którzy popadli w stan niewypłacalności niezamierzenie, wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Oznacza to, że nie będą mogły skorzystać z tej formy oddłużenia ani osoby, które zaciągały kolejne zobowiązania będąc niewypłacalnymi, ani takie, które utraciły możliwość regulowania swoich zobowiązań w związku z utratą pracy z przyczyn leżących po ich stronie lub za ich przyzwoleniem.

Z upadłości konsumenckiej nie będą również mogły skorzystać osoby, które w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości już skorzystały z umorzenia swych zobowiązań oraz takie, które np. celowo wyzbywały się swego majątku, by uniemożliwić zaspokojenie swym wierzycielom, wreszcie nie ujawnią i nie wydadzą całego majątku, jaki mógłby być dotknięty skutkami postępowania oddłużeniowego. A zatem celem ustawodawcy było, aby z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej mógł skorzystać tylko taki dłużnik, który zachowuje się lojalnie wobec swych wierzycieli i umożliwi im zaspokojenie się w możliwie najszerszym zakresie.

Na czasie może być pytanie, czy zwyżka kursu waluty, w której dłużnik spłaca swój kredyt, której skutkiem jest niewypłacalność kredytobiorcy mogłaby być argumentem przemawiający, za uwzględnieniem wniosku o ogłoszenie upadłości? Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnych okoliczności sprawy, w tym od świadomości prawnej/ ekonomicznej danego dłużnika i roli jaką odegrał, przy zawieraniu umowy kredytu sam bank. Teoretycznie zwyżka kursu walut może być przyczynkiem do kłopotów ekonomicznych dłużnika, jednakże każdy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie oceniany przez sąd na bazie całokształtu zebranego materiału dowodowego w sprawie. Także i w tym przypadku ciężar dowodu będzie spoczywał na wnioskodawcy…

dr Maciej Rewieński
Adwokat

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...