Rok 2015 na rynku mieszkaniowym

mdm, zakup mieszkania / Fotolia
Osoby, które zamierzają w 2015 roku kupić mieszkanie na kredyt, powinny przygotować się na wzrost wymaganego wkładu własnego i na wyższe niż obecnie marże bankowe. Korzystne zmiany szykują się za to w programie „Mieszkanie dla Młodych” – zyskają na nich zwłaszcza rodziny z kilkorgiem dzieci.

Jak przewidują eksperci, w przyszłym roku należy spodziewać się zarówno zmian, które wpłyną pozytywnie na popyt na mieszkania, jak i takich, które utrudnią zakup niektórym klientom. Pewne jest już chociażby to, że od 1 stycznia 2015 r. osoby kupujące mieszkanie na kredyt, będą musiały wnieść znacznie większy wkład własny niż obecnie.

Prognozy dla kredytobiorców

To efekt Rekomendacji S wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Minimalny, wymagany przez banki wkład własny będzie wynosił 10 proc., czyli będzie dwa razy wyższy niż obowiązujący w 2014 r.

Ponadto można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wzrosną również marże bankowe. – Kredyty hipoteczne są w tym roku wyjątkowo tanie. To, że podrożeją jest więc pewne. Nie wiemy tylko, kiedy dokładnie to nastąpi – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Banki będą w końcu musiały zadbać o swoje zyski i najprawdopodobniej zrobią to podnosząc właśnie marże.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zielone światło dla dużych rodzin

Nie oznacza to jednak, że popyt na mieszkania będzie musiał w najbliższym czasie znacząco zmaleć. – Zainteresowanie mieszkaniami już teraz jest bardzo duże. Biorąc pod uwagę to, że w przyszłym roku osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci mają otrzymywać większe dofinansowania z programu „Mieszkanie dla Młodych”, to można się spodziewać, że popyt nawet wzrośnie – mówi Ewa Starownik.

Zmiany te ma wprowadzić nowelizacja do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jeśli wejdzie w życie, to duże rodziny mogą spodziewać się wymiernych korzyści. Wsparcie dla małżeństw z dwojgiem dzieci wzrośnie z 15 do 20 proc., a rodziny z co najmniej trójką dzieci dostaną dopłaty w wysokości 25 proc.

Na przykładzie naszych inwestycji w Lublinie policzyliśmy, że po zmianie ustawy, rodzina z trojgiem dzieci może otrzymać wsparcie sięgające ponad 60 tys. zł. Tyle może wynieść dofinansowanie w przypadku zakupu dużego lokalu, o powierzchni powyżej 65 mkw., a  przecież właśnie takimi, co najmniej trzypokojowymi mieszkaniami, interesują się duże rodziny – tłumaczy Ewa Starownik.

Wkład własny w programie MDM

Nie wiadomo jednak, czy w przyszłym roku wzrosną też często krytykowane limity cen, w jakich muszą się mieścić mieszkania kupowane w ramach programu „MdM”.  Deweloperzy są jednak na to przygotowani. – Na pewno postaramy się wprowadzić takie promocje na nasze mieszkania, aby przynajmniej niektóre z nich mieściły się w limicie – zapewnia Ewa Starownik.

Podsumowując, można więc powiedzieć, że przyszłoroczne zmiany odczują przede wszystkim osoby korzystające z kredytów hipotecznych. Klienci dysponujący gotówką na zakup mieszkania, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej oferty dla siebie – ocenia Marcin Rogowski.

Limity dostępu do mieszkań w programie MDM

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...