Masz dziecko – masz tańszy kredyt w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
rozwiń więcej
kredyt hipoteczny, mieszkanie dla młodych / Fotolia
Masz dziecko, możesz mieć też mieszkanie lub dom na kredyt z większym rządowym dofinansowaniem. Sprawdziliśmy, jak posiadanie dziecka lub dzieci przekłada się na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” i czy rzeczywiście odczuwalnie wspiera polskie rodziny w drodze do własnego „m”.

Mieszkanie dla Młodych

Zarówno dziecko, jak i mieszkanie na kredyt wiążą się z obciążeniem domowego budżetu na długie lata. Program „Mieszkanie dla Młodych” ma za zadanie zachęcić do kupna własnej nieruchomości i ulżyć młodym kredytobiorcom w kwestiach finansowania zakupu pierwszej nieruchomości. Od samego początku miał być programem wspierającym rodziny z dziećmi. W regulacji zostały wplecione elementy prorodzinne promujące osoby wychowujące dzieci lub te rodziny, które powiększą się w trakcie spłaty kredytu.

I tak, jeżeli o kredyt ubiega się osoba wychowująca co najmniej jedno dziecko, wówczas dopłata do kredytu wynosi 15 procent wartości nieruchomości. Osoby nie posiadające dzieci mogą otrzymać dopłatę niższą o 1/3, czyli 10 procent wartości nieruchomości. W sposób specjalny traktowane są także rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci. W tym przypadku mogą one zakupić mieszkanie o powierzchni nie przekraczającej 85 metrów kwadratowych oraz dom o powierzchni nie większej niż 110 metrów kwadratowych. Są to wartości o 10 metrów kwadratowych wyższe, niż w przypadku pozostałych kredytobiorców.

Na specjalną dopłatę mogą także liczyć te rodziny, w których urodzi się dziecko w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Dodatkowa jednorazowa dopłata w wysokości 5 procent przysługuje w sytuacji, gdy po urodzeniu dziecka na wychowaniu będzie pozostawać minimum 3 dzieci. Zatem maksymalna dopłata może wynieść nawet 20 procent wartości nieruchomości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Masz dziecko – masz tańszy kredyt

Ile zatem może zyskać rodzina mająca dziecko, a o ile może być tańszy kredyt jeśli rodzina powiększy się o trzecie dziecko w trakcie spłaty kredytu. Poziom dopłat, oprócz stanu cywilnego, zależy także od wielkości nieruchomości, bowiem dopłaty należą się niejako tylko do 50 m2 kwadratowych nieruchomości. Analizie zostały poddane dwa przypadki różnych mieszkań o powierzchni 50 m2 i 85 m2.

Założenia:

- oprocentowanie kredytu – 4,5%

- okres spłaty – 25 lat.

Przykład nr 1

- zakup mieszkania w Łodzi o powierzchni 50 m2,

- cena transakcyjna 225 000 (4500 / m2).

Dopłata

Wielkość dopłaty

Miesięczna rata

Suma odsetek

Suma do spłaty (kapitał + odsetki)

10% (singiel, rodzina bez dziecka)

22 870

1 123

134 921

337 051

15% (rodzina z dziećmi)

34 305

1 060

127 288

317 983

5% po 3 latach

11 435

1 060*

109 509

288 769

991**

120 688

299 948

* - skrócenie okresu kredytowania, rata niezmienna

** - obniżenie raty, okres spłaty nie ulega skróceniu

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy


Przykład nr 2

- zakup mieszkania w Płocku o powierzchni 85 m2,

- cena transakcyjna 280 500 (3300 / m2).

Uwaga – wyliczenie dla dopłaty 10% ma tylko charakter porównawczy. W praktyce osoby, które mogą otrzymać 10% dopłaty (single, małżeństwa bezdzietne) nie mogą nabyć nieruchomości o powierzchni 85 m2.

Dopłata

Wielkość dopłaty

Miesięczna rata

Suma odsetek

Suma do spłaty (kapitał + odsetki)

10% (singiel, rodzina bez dziecka)

16 685

1 466

176 096

493 911

15% (rodzina z dziećmi)

25027,50

1 420

170 527

426 000

5% po 3 latach

8342,50

1420*

157 057

404 188

1 370**

165 712

412 842

* - skrócenie okresu kredytowania, rata niezmienna

** - obniżenie raty, okres spłaty nie ulega skróceniu

Jak widać z powyższych wyliczeń dzięki dodatkowej dopłacie miesięczna rata kredytu ulega tylko niewielkiemu obniżeniu. Otrzymując 5 procent więcej w chwili zaciągnięcia kredytu rata ulega obniżeniu tylko o około 50 do 60 złotych. Również dodatkowa dopłata nie jest elementem, który przesądzi o chęci posiadania trzeciego dziecka. Jeśli o 5 procent wartości nieruchomości zostanie nadpłacony kredyt, to miesięczne raty spadną także o symboliczne 50 złotych. Nieco większe korzyści otrzymamy, jeśli poprzez nadpłatę kredytu zostanie skrócony okres kredytowania. Wtedy to zapłacimy mniej odsetek, jednak ciągle nie są to znaczące liczby.

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Zagrożenie utraty zdolności kredytowej

Z dodatkową dopłatą w wysokości 5 procent w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości wiążą się dodatkowe ewentualne problemy. W chwili, gdy zgłaszamy fakt powiększenia się rodziny o kolejne dziecko bank ma prawo zweryfikować naszą zdolność kredytową. Oczywistym jest, że większa rodzina oznacza wyższe koszty utrzymania i takie podwyższone opłaty bank będzie uwzględniał badając ponownie naszą zdolność kredytową. Może okazać się, że z uwagi właśnie na wyższe miesięczne wydatki kredytobiorca może nagle utracić zdolność do spłaty kredytu. Jednak w sukurs przychodzi tutaj mechanizm dopłaty z budżetu państwa w wysokości 5 procent wartości nieruchomości. Wynikająca z tego niższa kwota kredytu oznacza niższe raty kredytowe. Korzyść z obniżenia miesięcznej raty jest na tyle duża, że wzrost kosztów utrzymania nie oznacza utraty zdolności kredytowej. Aktualnie w żadnym analizowanym bank nie ma zagrożenia utraty zdolności kredytowej w przypadku powiększenia rodziny o 3 lub kolejne dziecko. Problemy ze zdolnością kredytową pojawi się, w przypadku gdy banki zaczną liczyć miesięczne koszty utrzymania kolejnej osoby na poziomie minimum 2200 złotych. Aktualnie są to wartości od 800-1500 złotych. Bank może zakwestionować zdolność kredytową także, w sytuacji gdy dochody kredytobiorcy ulegną obniżeniu w trakcie spłaty kredytu.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...