“Rodzina na Swoim” przepis na...

Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

Osoba, której zostanie udzielony kredyt preferencyjny, przez okres 8 pierwszych lat otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Środki te wypłacane są poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do banku który udzielił kredytu. Dopłaty do oprocentowania mają stanowić równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od salda kredytu, zgodnie z zasadą – WIBOR 3M + 2 p.p. Kwota ta zależy również od powierzchni mieszkania, czy domu, który stanowi cel finansowania. Jeśli wielkość nieruchomości przekroczy powierzchnię bazową (50 m2 dla lokalu, a dla domu 75 m2), wysokość dopłat zaczyna maleć według wskaźnika obliczanego jako iloraz powierzchni bazowej i użytkowej danej inwestycji.

Nie wszyscy mają możliwość uzyskania kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. Jest on przeznaczony wyłącznie dla małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko, które jest małoletnie lub uczące się ale nie starsze niż 25 lat. Jeżeli pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny na takie dziecko, nie ma ograniczeń wiekowych.

Przeczytaj także: Kredyt Rodzina na swoim na mieszkanie w centrum miasta

Wymogów, które trzeba spełnić, jest oczywiście znacznie więcej. Osoby takie nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej, ani nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe czy też lokatorskie prawo do lokalu. Ci ostatni, mogą przystąpić do kredytu preferencyjnego zarówno jak i osoby wynajmujące mieszkanie muszą się zobowiązać, że w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania kredytu, wypowiedzą umowę najmu, bądź doprowadzą do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu.

Warunki jakie musi spełnić nieruchomość, aby mogła zostać objęta taką metodą finansowania, jest również kilka. Pierwszą jest to, że musi być ona zlokalizowana na terenie Polski. Powierzchnia lokalu oraz domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Co kwartał, poszczególne urzędy wojewódzkie przedstawiają górne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości. Jeżeli cena ta przekracza wyznaczoną granicę, nieruchomość nie może być skredytowana przy pomocy rządowych dopłat. Ceny rozróżnione są na poszczególne miasta i województwa.

Od stycznia 2011 roku, rząd planuje stopniową likwidację programu dopłat do oprocentowania, do całkowitego zamknięcia go w 2013 roku. Pojawią się nowe ograniczenia w postaci górnej granicy wieku osób ubiegających się o kredyt preferencyjny oraz wykluczenia jednego z rynków nieruchomości. I tak, nie będzie możliwości nabycia nieruchomości z rynku wtórnego, który to przeważał i stanowił ok. 60% transakcji dokonywanych poprzez tę formę finalizowania zakupu. Kredytobiorcy nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat, aby móc złożyć wnioski do banku, o przyznanie tego typu kredytu.

Kredyt w programie „Rodzina na Swoim” jest dostępny nie tylko na zakup domu lub lokalu mieszkalnego. Można go wykorzystać również do adaptacji nieruchomości o innym przeznaczeniu użytkowym, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność. To samo dotyczy się również nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy istniejącej już nieruchomości.
Można również sfinansować w ten sposób wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Po wprowadzeniu pod koniec 2008 roku większej dostępności kredytu z dopłatami, bardzo szybko wzrosła liczba udzielanych kredytów tego typu. Nic w tym dziwnego, skoro realne oprocentowanie takiego kredytu jest faktycznie o połowę niższe. Rodzina na swoim stała się więc naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla planujących zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego i wyśmienitym przepisem na pierwsze własne M.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...