Warunki i polityka kredytowania dla MSP

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
polityka kredytowania / Fotolia
W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

W okresie 2010-2011 banki częściej udzielały kredytów dużym przedsiębiorstwom, szczególnie krótkoterminowych (wzrost o 8,5% rocznie). Okres 2011-2013 był okresem spadku ilości udzielanych kredytów, średnio o 21,3% na rok.  Trudne warunki utrzymywały się dla sektora MSP.

W ostatnich latach znacznie spadła marża dla kredytów o wysokim ryzyku, ograniczono wartość wymaganych zabezpieczeń. Wzrosły poza odsetkowe koszty kredytów oraz maksymalna kwota udzielanych kredytów.  Wzrosła marża dla kredytów oraz maksymalny okres  i okresy kredytowania. Trudny okres dla banków i firm – znacznych zmian polityki kredytowej skończył się w 2013. Kolejne lata ocenia się na ograniczenie zmian i stabilizacje. Lata 2010-2012 był okresem rozwoju i wzrostu rynku kredytowego dla firm. Po recesji z 2009-2010 firmy szeroko wprowadzały zmiany w zakresie technologii, IT, innowacji oraz produktów, marketingu i handlu. Znaczne zaangażowanie banków wywołało spadki na rynku kredytowym w 2013 oraz stabilizacje zainteresowania w 2014.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dla sektora bankowego najważniejszymi czynnikami zmian  i wprowadzania nowej polityki jest sytuacja kapitałowa banków oraz ryzyko branży. W ostatnich latach czynniki te obniżyły zaangażowanie banków w akcje kredytowe, średnio o 17,4% rocznie. Lata 2009-2010 były okresem recesji wynikającym z wysokiego ryzyka sektora bankowego. Okres 2011-2013 to czas wzrostu wynikający z nowej polityki banków – zmian w zakresie ryzyka, ilości udzielanych kredytów oraz marży i kosztów.

Dla wielu banków ważnym czynnikiem dla budowy działalności kredytowej jest ryzyko oraz warunki gospodarcze, warunki gospodarowania. W Polsce niezbędna jest również ocena rynku konkurencji oraz presja konkurencyjna. Jako ważne czynniki zmian wymienia się również: warunki popytowe, ilość kredytów zagrożonych, sytuacja najważniejszych kredytobiorców. Wzrasta znaczenie polityki oraz decyzji NBP w zakresie polityki kredytowania, finansów banków i polityki zabezpieczeń.

Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników

Zmiany kredytowe wynikają ze zmian popytowych. W ostatnich latach przedsiębiorstwa najczęściej szukają kredytów na inwestycje i środki trwałe oraz kapitał obrotowy. Firmy szukają środków na fuzje i przejęcia dla rozbudowy, zmian działalności, zakresu działania, rynku odbiorców.  Wiele firm poszukuje środków finansowych, szczególnie kredytów dla ograniczenia, rozliczenia i restrukturyzacji długu. 

Szacunki i prognozy dla rynku kredytowego wskazują na wzrost zainteresowania kredytami. Zmiany dotyczą kredytów długookresowych dla dużych przedsiębiorstw oraz krótkoterminowych dla MSP. Znaczne spadki ocenia się dla MSP (długoterminowe kredyty). Na niskim poziomie szacuje się kredytowanie krótkoterminowe dużych przedsiębiorstw.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...