Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

kredyty dla firm / Fotolia
Przedsiębiorcy mają do wyboru różnorodne formy finansowania. Kredyty dla MŚP i dużych firm, niezależnie od profilu działalności, formy prawnej czy wielkości firmy, stanowią jedno z najważniejszych źródeł finansowania inwestycji i aktualnych potrzeb. Uzyskane w ten sposób środki wspomogą rozwój firmy, inwestycję związaną z nową siedzibą czy zakup odpowiedniego sprzętu.

Wybór kredytu warunkuje kwota i okres na jaki został zaciągnięty. Istotny jest także na co przeznaczone zostaną środki i możliwość zabezpieczenia kredytu majątkiem firmy. Przeważnie, firmie wnioskującej o kredyt zależy na czasie z tytułu bieżących potrzeb i zobowiązań. Stopień decyzyjności banku bywa jednak bardzo różny, dlatego najkorzystniej kiedy decyzja zapada na poziomie oddziału. Wówczas zaledwie kilka dni wystarczy aby poznać wysokość i warunki udzielenia kredytu.

Koszty jakie będą wiązać się z kredytem mogą być zróżnicowane w zależności od warunków, w związku z czym należy na wstępie ustalić wysokość pobieranych przez dany bank  opłat. W przypadku kredytów obrotowych bez zabezpieczeń różnica związana jest z oprocentowaniem od niewykorzystanej kwoty kredytu (kwoty do dyspozycji).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Aby sprawdzić warunki na jakich udzielane są kredyty bez zabezpieczeń, zalecany jest kontakt z doradcą. Po przedstawieniu szczegółów prowadzonej działalności i bieżącej sytuacji w firmie zaoszczędzimy czas i dostosujemy produkt kredytowy do naszych oczekiwań.

Badanie zdolności polega na przedstawieniu pełnej finansowej dokumentacji prowadzonej działalności za wymagany okres. Do wyniku finansowego często dodaje się amortyzację jako koszt pozorny. Odejmując od wyniku finansowego netto koszty zobowiązań, koszty utrzymania i przyszłej raty kredytu otrzymamy wynik dodatni.

Większość firm stara się ograniczać potencjalne zobowiązania wobec fiskusa, dlatego też powstają ograniczenia wyniku finansowego netto. W tym wypadku banki, rozpatrując kredyty dla firm, stosują badanie zdolności w oparciu o przychód firmy. Czasem stawiają dodatkowo wymóg braku straty, co sprawia, że oprocentowanie takiego kredytu jest wyższe – tłumaczy Paweł Kosmala, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z o.o.

Termin wdrożenia Rekomendacji D

Aby uzyskać pomoc finansową, konieczne będą formularze podatkowe, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzje o nadaniu numerów NIP i REGON oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami i składkami na ZUS. Wśród dokumentów określających wyniki finansowe przedsiębiorstwa musi znaleźć się księga przychodów i rozchodów lub bilans i rachunek zysków i strat za ostatni okres obrachunkowy bieżącego roku. Potrzebne będzie także zestawienie zmian w kapitale oraz rachunek przepływów pieniężnych. Wśród innych dokumentów znajdą się opis projektu inwestycyjnego w przypadku kredytów inwestycyjnych, aktualne wpisy z ksiąg wieczystych posiadanych dokumentów czy zestawienie środków trwałych firmy wraz z polisami ubezpieczeniowymi.

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Źródło: Górnośląskie Towarzystwo Finansowe GTF Sp. z o.o.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...