Jak należy pilnować numeru PIN

Wybrałam się w piątek na zakupy. Nie znalazłam jednak nic interesującego tylko drobne sprawunki, za które zapłaciłam gotówką. Miałam jakieś drobne w torebce. Dopiero po weekendzie zauważyłam, ze nie mam portfela. Miałam w nim kartę płatniczą z karteczką, na której był zapisany numer PIN. Oczywiście większość moich oszczędności na rachunku zniknęło. Złożyłam więc reklamację, ale w odpowiedzi usłyszałam, że to moja wina, bo nie prawidłowo przechowywałam kod. Czy to prawda?

Posiadacz karty płatniczej jest obowiązany do:

  • przechowywania karty płatniczej i ochrony kodu identyfikacyjnego, z zachowaniem należytej staranności;
  • nieprzechowywania karty płatniczej razem z kodem identyfikacyjnym;
  • niezwłocznego zgłoszenia wydawcy utraty lub zniszczenia karty płatniczej;
  • nieudostępniania karty płatniczej i kodu identyfikacyjnego osobom nieuprawnionym.

Wydawca karty płatniczej, czyli bank oczywiście odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Jednak nie ponosi on odpowiedzialności za szkody powstałe z winy posiadacza karty. Jest to bowiem nieostrożne zachowanie klienta. Za takie z całą pewnością należy uznać sytuacje, w której konsument przechowywał swoją kartę płatniczą w portfelu wraz z dołączona do niej karteczką, na której umieszczony był numer PIN. Nie można bowiem udostępniać karty lub ujawniać PIN-u niezależnie od tego czy przekazujemy te dane koledze z pracy czy osobie bliskiej. Taki brak należytej staranności dyskwalifikuje nas w przypadku składania reklamacji do banku i próby dochodzenia naszych roszczeń.

Zasady prawidłowego postępowania z kartami płatniczymi:

  • należy starannie przechowywać kartę płatniczą oraz kod PIN. Najbezpieczniej jest przetrzymywać jej oddzielnie, wówczas nawet w przypadku kradzieży karty złodziej będzie miał problem z jej wykorzystaniem. Niektóre banki wręcz zamieszczają w regulaminach stosowne postanowienia na ten temat;
  • należy ostrożnie używać karty w miejscach publicznych, np. uważać, gdy wypłacamy pieniądze z bankomatów albo dokonujemy płatności w sklepie, restauracji czy kinie. Podczas wprowadzania numeru PIN najlepiej zasłonić się przed oczami ciekawskich, a nawet kamer przemysłowych;
  • z karty może korzystać tylko jej posiadacz, czyli osoba, która zawarła stosowna umowę z bankiem i jej karta została wydana. Nie wolno udostępniać nikomu przydzielonego nam kodu PIN;
  • w przypadku zaginięcia, uszkodzenia, zniszczenia należy jak najszybciej powiadomić o tym bank. Ma on obowiązek przyjmować tego typu zgłoszenia od konsumentów przez całą dobę;
  • jeżeli posiadacz karty zauważy jakiekolwiek niezgodności z zestawieniem (powszechnie nazywanym wyciągiem z konta) ma obowiązek zgłosić to wydawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia otrzymania zestawienia;
  • jeżeli zgubimy kartę natychmiast należy ją zastrzec. Do momentu zgłoszenia konsument odpowiada za transakcje dokonane kartą do kwoty 150 euro pod warunkiem jednak, że do jej utraty doszło nie z jego winy.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (tekst jedn. Dz. U. nr 169, poz. 1385 z późn. zm.).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...