Jak zastrzec kartę kredytową?

Większość polskich użytkowników kart kredytowych nie jest przygotowana na taką ewentualność jak kradzież czy zgubienie plastiku.
Chociaż większość z nas korzysta z karty płatniczej, nie każdy zastanawia się, co począć w razie zgubienia plastiku. Eksperci policzyli, że dwie trzecie użytkowników kart nie ma nawet zapisanego numeru, pod który należałoby zadzwonić w takiej sytuacji. Co powinieneś zrobić, kiedy nie możesz znaleźć swojej karty kredytowej?

Nie wpadaj w panikę, kiedy zgubisz kartę kredytową. Przygotuj się na taką ewentualność, zanim dojdzie do kradzieży. Choć z kart Polacy korzystają coraz chętniej, niestety nie idzie to w parze z wiedzą, jak bezpiecznie posługiwać się plastikiem. Lista zaniedbań i ryzykownych zachowań wciąż jest całkiem spora – wynika z badań TNS Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich:

• dwie trzecie użytkowników zawsze lub często nosi karty płatnicze w portfelu wraz z pieniędzmi,
• ponad połowa nosi ze sobą wszystkie karty, które ma, bez względu na to, czy są one potrzebne czy nie,
• co piąty posiadacz kart pozwala sobie na utratę karty z pola widzenia podczas autoryzowania transakcji,
• co czwarty użytkownik pozwala korzystać ze swojej karty najbliższym,
• 16 proc. osób zapisuje PIN do kart na kartach lub na kartkach, noszonych razem z kartą i tyle samo osób podczas transakcji upewnia się, czy wpisuje prawidłowe liczby,
• 29 proc. osób prawie wcale nie dba o to, aby wpisywać PIN w taki sposób, żeby nie zobaczyli go inni,
• 12 proc. korzysta z pomocy nieznanych osób przy wypłacie pieniędzy,
• dwóch na trzech użytkowników kart nie zniechęca się do wypłaty, widząc dużo osób wokół bankomatu,
• około 40 proc. posiadaczy kart nie sprawdza kwoty na wydruku czy czytniku kart przed zatwierdzeniem transakcji,
• ponad połowa prawie nigdy nie porównuje potwierdzeń płatności kartą i wypłat z bankomatu z historią rachunku,
• 40 proc. nie ma ustalonego dziennego limitu wartości transakcji, dokonywanych za pomocą karty,
• 27 proc. rzadko lub wcale nie niszczy dokumentów, zawierających pełen numer karty.

Dowiedz się także: Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Z pewnością warto zastanowić się nad tym, co my odpowiedzielibyśmy na zadane pytania i jak postępujemy w różnych sytuacjach. Może czas zmienić złe nawyki, zanim będzie za późno?

Polecamy serwis: Kredyty

Zastrzeżenie zagubionych kart i dokumentów

Jeśli już karta zginie, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem lub organizacją, która wydała kartę. Najlepiej niezwłocznie zadzwonić na czynny całą dobę numer autoryzacji kart. Znajduje się on na dokumentach, dołączanych przy wydawaniu karty, ale również na samej karcie. Dobrze jest zapisać go wcześniej w telefonie. Nie należy też panikować, że złodziej doprowadzi nas do ruiny. Do momentu zastrzeżenia karty jej właściciel odpowiada za transakcje do równowartości 150 euro. Jeśli nie doszło do kardynalnych zaniedbań, pozostałe ewentualne koszty wykonanych operacji bierze na siebie bank – wydawca karty.

Zarówno banki, jak i policja radzą, aby koniecznie zastrzegać również zagubione dokumenty. Pozwala to uniknąć prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko. Zastrzeżenie można zgłosić m.in. w dowolnym, najbliższym banku lub w Systemie Dokumenty Zastrzeżone: www.DokumentyZastrzezone.pl

Halina Kochalska, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...