Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS /fot. shutterstock
Jak uzyskać zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP? Przedstawiamy krok po kroku.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie

ZAŁATW ONLINE

Zrealizuj usługę online. Wniosek podpiszesz Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Ważne! Jeśli jeszcze nie masz Profilu Zaufanego możesz go szybko uzyskać, wystarczy, że korzystasz z bankowości elektronicznej.

Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek otrzymasz tylko jeśli twoja firma jest zgłoszona do ZUS jako płatnik, a więc figuruje jako płatnik w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS tzw. KSI ZUS. W przeciwnym razie zamiast zaświadczenia o niezaleganiu, otrzymasz zaświadczenie stwierdzające, że twoja firma nie jest wpisana do rejestru płatników składek KSI ZUS.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę możesz zrealizować przez internet, klikając przycisk Załatw online.

Możesz też złożyć wniosek papierowy w dowolnej placówce ZUS.

Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć najbliższą placówkę ZUS.

Co zrobić krok po kroku

1. Złóż wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Jeśli chcesz złożyć wniosek papierowy w placówce ZUS, możesz skorzystać z formularza Wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. We wniosku możesz określić sposób odbioru zaświadczenia. Przykładowo, nawet jeśli wyślesz wniosek pocztą do wybranej placówki ZUS, zaświadczenie możesz odebrać w formie elektronicznej, na swoim koncie na platformie PUE ZUS.

Jeśli składasz wniosek z czyjegoś upoważnienia albo chcesz upoważnić kogoś do odbioru zaświadczenia - dołącz do wniosku pełnomocnictwo. Możesz skorzystać z przygotowanego przez ZUS formularza PEL.

Dokumenty

1.Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

2.Pełnomocnictwo ZUS PEL

2. Urząd wyda ci zaświadczenie

Urząd sprawdzi stan rozliczeń na podstawie dokumentów rozliczeniowych i wpłat składek zapisanych na twoim koncie płatnika składek. Jeśli na koncie nie będzie zadłużenia – otrzymasz zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na:

  • ubezpieczenia społeczne
  • ubezpieczenie zdrowotne
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych

Urząd przygotuje zaświadczenie do odbioru w formie wskazanej przez ciebie we wniosku i przekaże je zgodnie z wnioskiem - tobie lub twojemu pełnomocnikowi: osobiście w wybranej placówce ZUS, pocztą albo elektronicznie. Jeśli wybierzesz zaświadczenie elektroniczne, będzie ono miało postać dokumentu elektronicznego, z możliwością wydruku i zapisania na dysku, w formacie xml. Będzie potwierdzone podpisem kwalifikowanym osoby uprawnionej do jego wydania.

Dokumenty

1.Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Ile zapłacisz

Zaświadczenie otrzymasz bezpłatnie.

Ile będziesz czekać

Zaświadczenie otrzymasz nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawie, która nie budzi wątpliwości urzędu, zaświadczenie otrzymasz od razu.

Jak możesz się odwołać

Jeżeli urząd odmówi ci wydania zaświadczenia o niezaleganiu, otrzymasz decyzję. Od decyzji możesz odwołać się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania – zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.

Warto wiedzieć

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek potwierdza, że nie zalegasz z opłacaniem składek na dzień wydania zaświadczenia. Nawet drobne zaległości mogą być powodem odmowy wydania zaświadczenia o niezaleganiu.

Poświadczanie wydanych zaświadczeń o niezaleganiu

Jeśli twój kontrahent ma wątpliwość co do autentyczności przedłożonego mu zaświadczenia, może w prosty sposób je zweryfikować. Wystarczy skorzystać z elektronicznej weryfikacji zaświadczeń o niezaleganiu na stronie ZUS.

Podstawa prawna

Źródło: biznes.gov

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...