Sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej

Sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej / Fot. Fotolia / Fotolia
Rośnie liczba nowych firm, a rynek zaczyna się stabilizować. W październiku powstało o 7 proc. więcej firm niż we wrześniu. Z drugiej strony sporo przedsiębiorców zdecydowało się na zamknięcie działalności. Mimo statystyk, sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej.

Z jednej strony owe 25 277 nowych działalności gospodarczych, jakie pojawiły się w ubiegłym miesiącu w rejestrze Regon, to najwyższa liczba od trzech miesięcy. Ale biorąc pod uwagę cały rok, nie jest to wynik oszałamiający. Najwięcej nowych rejestracji było w czerwcu, kiedy ich liczba przekroczyła 27 tys. Tak naprawdę więc liczba rejestracji w październiku pokazuje, że sytuacja pod względem tempa tworzenia nowych firm zaczyna się stabilizować.

Średnia roczna

Widać to zwłaszcza w danych uśrednionych. W październiku średnia 12-miesięczna liczba nowych rejestracji wyniosła 24 063. To wprawdzie mniej niż we wrześniu, kiedy ten wskaźnik wynosił 24 110, ale ta zniżka jest śladowa. Od trzech miesięcy zmiany tego wskaźnika pozostają minimalne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Firm ubywa wolniej

Jednak o tym, ile na rynku funkcjonuje mikrofirm, decydują nie tylko nowe rejestracje, ale także to, ile działalności gospodarczych jest zamykanych. W październiku decyzję o zakończeniu przygody z biznesem podjęło 25 166 osób. To także najwyższa wartość od trzech miesięcy – we wrześniu na wyrejestrowanie firmy zdecydowało się 24 380 osób, a w sierpniu – 23 785.

Tylko, że jeśli przyjrzeć się tym danym dokładniej, okazuje się, że wynik październikowy jest całkiem niezły. Przede wszystkim po raz pierwszy od czterech miesięcy liczba powstających firm jest większa niż zamykanych. Na przykład we wrześniu firm zlikwidowanych było o ponad 750 więcej niż zarejestrowanych, zaś w sierpniu i lipcu ta różnica przekraczała 2 tys.

Dodatkowo w październiku prawie nie było widać zjawiska masowego zamykania firm po zakończeniu kwartału. Na przykład w lipcu właściciele zdecydowali się na zamknięcie blisko 28,6 tys. działalności – o prawie 3 tysiące więcej niż w czerwcu czy sierpniu. Równie wyraźny przyrost miał miejsce w kwietniu (ponad 33 tys. wyrejestrowań, różnica w stosunku do sąsiednich miesięcy przekraczała 10 tys.) czy w styczniu (31 tys. firm zniknęło, o blisko 9 tys. więcej niż w grudniu i aż o 12 tys. więcej niż w lutym). W tej sytuacji zanotowany w październiku wzrost liczby zamknięć o niespełna 800 wydaje się niewielki.

Zobacz również: Rejestracja działalności w CEIDG od 2015 r.

Nadal 2,956 mln zarejestrowanych działalności

Liczba zarejestrowanych w bazie Regon działalności gospodarczych na koniec października wyniosła 2 956 128. W stosunku do września oznacza to – znowu – niewielki spadek o nieco ponad 470 mikrofirm. Wprawdzie wobec najlepszego w tym roku czerwca liczba zarejestrowanych firm jest mniejsza o ok. 8 tys., ale także pod tym względem widać stabilizację.

Powodów stabilizacji jest kilka – lepsze wyniki gospodarki przekładają się z jednej strony na nieco większy popyt na pracę, toteż osoby zmuszone kiedyś do przejścia na działalność i nieczujące się dobrze we własnym biznesie łatwiej mogą znaleźć zatrudnienie. Ale jednocześnie całkiem przyzwoity wzrost gospodarki pozytywnie wpływa na wyniki najmniejszych przedsiębiorstw, więc po prostu ubywa powodów do rezygnacji z własnej działalności. Jeżeli ta kombinacja – przyzwoitego wzrostu PKB i niewielkiego wzrostu zatrudnienia – się utrzyma, to będziemy mieli dobrą z punktu widzenia gospodarki sytuację, w której firmy otwierają ludzie rzeczywiście zainteresowani prowadzeniem własnego biznesu i mający na niego pomysł. Za to ci, którzy boją się przejścia na „swoje”, będą mogli znaleźć pracę najemną.

Zobacz: Jak zarejestrować firmę online?

Autor: Marek Siudaj

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...