Wynajem mieszkania dla studenta - gdzie najtaniej

Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
rozwiń więcej
Wakacje to czas, w którym studenci przeglądają oferty wynajmu mieszkań, szukając najbardziej dogodnej lokalizacji, w której będą chcieli spędzić kolejny rok akademicki. Ucieszyć może ich fakt, iż na rynku jest dwukrotnie więcej ofert niż przez rokiem, a same koszty wynajmu spadły w porównaniu do 2009 roku – wynika z danych serwisu szybko.pl. Najbardziej obniżyły się koszty wynajmu kawalerek.

Koszty wynajmu mieszkania należą do największych wydatków w studenckim budżecie. Zarówno studentów, jak i ich rodziców ucieszy fakt, że niemal we wszystkich 15 największych polskich miastach, mieszkania można wynająć taniej niż przed rokiem. Zdecydowanie taniej jest w Białymstoku i Gdyni, gdzie koszty wynajmu mieszkań spadły odpowiednio o 13% i 11%. Średnio o 10% taniej jest w Gdańsku, o około 6% mniej trzeba zapłacić w największych ośrodkach akademickich w Warszawie i Krakowie. Nieco więcej niż przed rokiem kosztuje wynajem w Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy.

W porównaniu z lipcem zeszłego roku najbardziej obniżyły się stawki za wynajem kawalerek - średnio we wszystkich miastach o 4%. Obecnie w Gdyni można wynająć jednopokojowe mieszkania o 200 złotych taniej. W Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku jest to różnica ponad 100 złotych w skali miesiąca.

Nieco mniejsze procentowe obniżki dotyczą mieszkań 2-pokojowych – koszty spadły w tym przypadku o 3,2%. W ujęciu bezwzględnym są to jednak znaczne kwoty: 220 złotych miesięcznie mniej za wynajem 2 pokoi w Krakowie, 180 w Gdyni, 166 w Białymstoku i 110 we Wrocławiu.

Najmniejsze obniżki miały miejsce w przypadku mieszkań 3-pokojowych. Wynika to z faktu, iż wynajem takiego mieszkania jest zdecydowanie bardziej korzystny, ponieważ koszty dzielone są na większą grupę osób. 74% studentów wynajmujących mieszkania deklaruje, że będzie mieszkać z 1 lub większą liczbą osób. Duży popyt na większe mieszkania hamuje spadek kosztów ich wynajmu.

Nadal najdroższym miastem pozostaje Warszawa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty najmu spadły tu o około 6%, przy czym jest to efekt obniżek w przypadku małych mieszkań, ponieważ za 3 pokoje trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drugim miastem, w rankingu najdroższych lokalizacji, jest Wrocław. Na trzecim miejscu, ze stosunkowo podobnymi kosztami plasują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Poznań.

Miasta, gdzie student wyda na mieszkanie najmniej to Białystok oraz Toruń.

Polecamy: Tanie mieszkanie

KOSZTY WYNAJMU W 8 POLSKICH MIASTACH

Warszawa

Średni koszt wynajmu kawalerki w lipcu 2010 w Warszawie wynosi 1380 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1940, a 3-pokojowego 2600. Kawalerki są o prawie 8% tańsze niż przed rokiem, a za mieszkania 2-pokojowe płaci się średnio o 4,2% mniej.

Najtańszymi dzielnicami w Warszawie są Wawer, Tarchomin, Białołęka, Bródno i Ursus. Najwięcej zapłacą studenci wynajmujący mieszkania w Centrum i Śródmieściu, na Mokotowie, ale także na Wilanowie. W tych trzech dzielnicach koszty są zdecydowanie wyższe od średniej dla całej Warszawy, a za wynajem 3 pokoi trzeba zapłacić grubo ponad 3 tysiące złotych miesięcznie.

Kraków

W Krakowie kawalerkę można wynająć w cenie porównywalnej z zeszłym rokiem. Mieszkania 2-pokojowe są o około 200 złotych tańsze niż przed rokiem, a 3 pokoje można wynająć średnio o 90 złotych taniej.

W przypadku Krakwa najdroższe jest Stare Miasto, Zwierzyniec, Łobzów i Bronowice, najtaniej jest w Nowej Hucie oraz w dzielnicy Prokocim-Bieżanów.

Wrocław

Koszty wynajmu mieszkań we Wrocławiu należą do najwyższych w kraju. Za kawalerkę trzeba tu zapłacić średnio 1290 złotych miesięcznie, za mieszkanie 2-pokojowe 1580 a za 3 pokoje 2150. W porównaniu z lipcem 2009 średnio o 6,5% mniej płaci się za wynajem mieszkań 2 i 3-pokojowych. Kawalerki przed rokiem były nieznacznie tańsze.

Najwyższe koszty wynajmu dotyczą Starego Miasta, najtańszą dzielnicą jest Psie Pole.

Gdańsk

Średnie koszty wynajmu mieszkań w lipcu 2010 przedstawiają się następująco: mieszkania 1-pokojowe 1040 złotych, 2-pokojowe 1420 i 3-pokojowe1755. W porównaniu z lipcem 2009 o 12,3% mniej kosztuje wynajęcie mieszkania 3-pokojowego o 11% mniej kawalerki i o 4% mniej 2 pokoi. W Gdańsku najdroższymi dzielnicami są Śródmieście i Oliwa, najtaniej jest na Żabiance i Chełmie.

Poznań

Średnie koszty wynajmu są na poziomie porównywalnym z zeszłym rokiem. Wynajem kawalerki kosztuje około 1035 złotych, mieszkania 2-pokojowego 1380, a 3-pokojowego 1820. Najtańsze oferty wynajmu można znaleźć w dzielnicach Sołacz, Winogrady i Grunwald. Najdrożej jest na Starym i Nowym Mieście oraz w dzielnicy Wilda.

Katowice

W Katowicach w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły koszty wynajmu mieszkań 1 i 2-pokojowych, odpowiednio o 6,5% i 4,7%, w efekcie na kawalerkę trzeba wydać około 1000 złotych, a na mieszkanie 2-pokojowe 1430 złotych miesięcznie. Wynajem 3 pokoi jest droższy niż przed rokiem o 1/10 i średnia stawka dla całego miasta wynosi 1940 złotych.

Najwyższe czynsze za wynajem w Katowicach są osiągane w dzielnicach: Brynów, Wełnowiec-Józefowiec oraz Dąbrówka Mała. Najtaniej jest na Osiedlu Tysiąclecia i Witosa.

Łódź

W Łodzi w porównaniu z lipcem 2009 w zauważalny jest spadek kosztów wynajmu mieszkań 3-pokojowych z 1700 złotych do 1550. Wynajem kawalerki kosztuje obecnie średnio 890 złotych i jest o 20 złotych niższy niż w lipcu 2009.

Najdroższymi, jeśli chodzi o koszty wynajmu, dzielnicami Łodzi są Śródmieście i Centrum. Zdecydowanie najtaniej jest na łódzkich Bałutach.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...