Kryzys omija Polskę

inforCMS
Globalny kryzys obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Kiedy się zaczynał, pesymiści zapowiadali wzrost bezrobocia, hiperinflację, recesję i wiele innych złowieszczo brzmiących zjawisk. Ile z tych wróżb się sprawdziło? Jaka jest kondycja Polski w związku z załamaniem gospodarczym?

Polska zaliczana jest do krajów z gospodarką rozwijającą się i z założeń rządzących miała być kształtowana na wzór gospodarki irlandzkiej. Jednak jak się okazało rodzimy system radzi sobie z kryzysem lepiej od wyspiarskiego modelu, znacząco łagodząc jego następstwa. Trzeba przyznać, że na tle innych krajów wyglądamy całkiem przyzwoicie. Skutki dekoniunktury są u nas mniej odczuwalne niż w większości państw, stąd mówi się w Polsce raczej o spowolnieniu gospodarczym a nie recesji.

Cud nad Wisłą

Cudów nie ma. Cud jest wtedy, kiedy możemy obejść się bez cudu. Polska radzi sobie w kryzysie całkiem nieźle w porównaniu z innymi państwami za sprawą korzystnego zbiegu okoliczności. Paradoksalnie, pomogło nam to, że jesteśmy nieco w tyle za naszymi zachodnimi sąsiadami.

Polska, zaliczana do „nowej” Unii, jest znacznie uboższa, ale właśnie przez to posiada przewagę konkurencyjną nad sąsiadami, związaną głównie z niższymi kosztami pracy. Ostatnio otwarte w Polsce fabryki wielkich koncernów, jako nowe, są wydajniejsze niż te istniejące już jakiś czas w Europie zachodniej, a przez to bardziej odporne na kryzys. Ponadto gospodarka w Polsce jest zróżnicowana – nie jest zdominowana przez żadną branżę. W głównej mierze produkujemy dobra, z tak zwanej średniej półki, na które popyt zmniejszył się nieznacznie.

Na naszą korzyść podziałało również opóźnienie (czy też konserwatyzm) w rodzimym sektorze finansowym. Nie sprzyjało ono „głodowi” wielkich zysków i ryzykownym operacjom, stąd banki zarabiały spokojnie i bezpiecznie na standardowych produktach i teraz nie muszą martwić się o swoja przyszłość. Podobne zadziałał na naszą korzyść poślizg czasowy w kwestii przyjęcia euro – słaby złoty sprawia, że kryzys znosimy lepiej. Dodatkowo gołym okiem można zauważyć wzrost skali inwestycji publicznych współfinansowanych ze środków unijnych, o czym świadczą na każdym kroku charakterystyczne tablice informacyjne. A skoro są inwestycje, to są i miejsca pracy.

Ponadto nasi konsumenci częściej i chętniej sięgają po rodzime towary niż nasi sąsiedzi. Popyt wewnętrzny jest zatem podstawowym motorem naszego rozwoju i sprawia, że jesteśmy trochę mniej zależni od eksportu.

Chwila prawdy

Kryzys nie musi być zły. Wręcz przeciwnie, może stać się szansą na pozytywne zmiany, wymuszając unowocześnienie rynku i elastyczne myślenie. W pierwszym półroczu w Polsce przestało co prawda istnieć 1500 firm, ale nowych pojawiło się kilka razy więcej (według danych KRS ponad 9 tysięcy).

Jak mówi Dawid Jarecki, Koordynator Pressiton Finance, firmy zajmującej się pośredniczeniem w transakcjach kupna/sprzedaży firm, główną przyczyną upadłości przedsiębiorstw są problemy z płynnością. „Wynik finansowy jest jedną sprawą, natomiast przepływy pieniężne to druga kwestia. Często zdarza się, iż „papierowy” zysk nie ma odzwierciedlenia na rachunku bankowym firmy. Spółka nie może ściągnąć swych należności, dlatego nie płaci swoich zobowiązań, co często prowadzi do efektu domina.” – wyjaśnia.

Ponadto według niektórych, kryzys jest sprawdzianem kompetencji w zakresie zarządzania. Optymiści twierdzą, że dzięki temu rynek oczyści się z firm zarządzanych nieudolnie, a zostaną te, które zdały ten egzamin.

Konfederacji Pracodawców Polskich
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...