Niepewne czasy szansą na zyski

Michał Poła
Analityk New World Alternative Investment.
rozwiń więcej
inforCMS
Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen akcji odzwierciedlają stopniowo poprawiający się klimat inwestycyjny. Kilka wskaźników gospodarczych nastraja optymistycznie, lecz nie świadczą one jeszcze o końcu kryzysu gospodarczego.

Inwestorzy, którzy nie ulegli ostatnim falom euforii i nadal spodziewają się utrzymującej się niepewności na rynkach, poszukują rozwiązań generujących zyski właśnie w tych specyficznych warunkach.

Tworzone są obecnie produkty, które odzwierciedlają aktualne zachowania na rynkach i mają na celu uchwycenie niepewności na parkietach w Stanach Zjednoczonych, strefie euro oraz Polsce. Utrzymanie się głównych indeksów tych giełd w określonym przedziale wahań umożliwia zysk. Warunki rynkowe sprawiają, iż wdrożenie takiego krótkoterminowego rozwiązania inwestycyjnego w najbliższym czasie, jest nadal ciekawym pomysłem. Jakie są ku temu podstawy?

Euforia zakupów akcji na świecie nie ma podstaw w stabilizacji globalnej sfery makroekonomicznej. Niewielkie odbicie na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych czy tamtejszy minimalny wzrost sprzedaży detalicznej nie świadczy jeszcze o powrocie dobrej koniunktury w gospodarce. Tak samo niewiele znaczą lepsze wyniki z amerykańskiego sektora bankowego, czy nieco lepsze nastroje wśród inwestorów, konsumentów i przedsiębiorców. Banki nadal toną w toksyczne długach, władze monetarne zmuszone są do stosowania nietypowych rozwiązań, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko. Natomiast ratunkowe budżety Obamy i innych projektów stają się coraz mniej realne.

Również w Europie daleko jest od optymizmu względem stanu europejskiej ekonomii. Stary Kontynent pogrążony jest w największej recesji od II wojny światowej. W strefie euro trwają spekulacje o rzeczywistą kondycję poszczególnych gospodarek, a stan sektora finansowego pozostawia wiele do życzenia. Europejski Bank Centralny niechętnie podchodzi do niestandardowych metod stymulowania gospodarki, a jednocześnie jest do tego zmuszony. Inwestorzy przez jeszcze wiele miesięcy ostrożnie będą podejmować decyzje bezpośrednio powiązane z działaniami EBC. Natomiast potencjalne gwałtowne ruchy na giełdach mogą być tłumione przez brak jasnej sytuacji w postaci solidnych fundamentów gospodarczych.

Polski rynek akcji, mimo iż pod względem znaczenia dla globalnego rynku finansowego pozostaje w cieniu rynków amerykańskich i europejskich, to również pozwala generować zyski przy dezorientacji inwestorów. Polska pozostaje relatywnie najmocniejszą gospodarką regionu Europy Środkowej i Wschodniej, a kulminacja kryzysu prawdopodobnie dopiero nadejdzie. Sektor bankowy borykać się może z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców, a przedsiębiorstwa napotkają na zdecydowanie większe trudności w pozyskaniu kapitału na inwestycje, a także na działalność bieżącą. Wiarygodność zarówno jednych, jak i drugich pozostanie na umiarkowanym poziomie, jednak nie będzie to sprzyjać rychłemu ożywieniu gospodarki.

Podsumowując, inwestorzy z dużym prawdopodobieństwem otrzymywać będą silne, lecz sprzeczne sygnały płynące z rynków. Na ustabilizowanie się sytuacji makroekonomicznej trzeba będzie poczekać zapewne wiele miesięcy. Taki scenariusz jest optymistyczny dla inwestorów celujących w ograniczone ruchy cen akcji.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...