Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
Fundusz ETF na WIG20 uwzględnia wypłacane dywidendy.
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w tym roku spółki giełdowe planują wypłacenie dywidend o rekordowo wysokiej wartości. Spekuluje się, że będzie to kwota rzędu 18,5 mld zł. Ile dadzą zarobić polskie spółki dywidendowe?

Czym jest dywidenda?

Dywidenda to część czystego zysku spółki, jaka jest wypłacana jej akcjonariuszom. Propozycję w tej sprawie składa zarząd spółki Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Zazwyczaj są to kwestie wcześniej uzgodnione, a uchwała WZA jest już formalnością, o ile nie pojawią się na zgromadzeniu akcjonariusze z taką liczbą głosów, którzy byliby w stanie uchwałę zablokować.

Z punktu widzenia akcjonariusza dywidenda stanowi dodatkowy przychód, powiększający ewentualny zysk kapitałowy, wynikający ze wzrostu kursu akcji lub pomniejszający stratę, jeżeli spadły notowania posiadanych przez niego akcji.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, podejmując uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy, określa jej wysokość, dzień ustalenia praw do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy. Zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego spółek, notowanych na GPW, dzień ustalenia praw do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy powinny być tak zgrane, aby czas, przypadający pomiędzy nimi, był możliwie najkrótszy, jednak nie dłuższy niż 15 dni roboczych.

Prawo do dywidendy

Aby nabyć prawo do dywidendy, inwestor winien posiadać akcje na rachunku inwestycyjnym najpóźniej w dniu ustalenia prawa do dywidendy. Biorąc pod uwagę cykl rozliczeniowy KDPW, akcje należy kupić na trzy dni robocze przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Inwestor może sprzedać te akcje już podczas następnej sesji, nie tracąc nabytego prawa do dywidendy. Na przykład, jeżeli dniem ustalenia prawa do dywidendy danej spółki jest piątek 17 czerwca, to należy kupić jej akcje najpóźniej do końca sesji we wtorek 14 czerwca. W dniu następnym, tj. w środę 15 czerwca, akcje będą notowane bez prawa do dywidendy (ozn. giełd. bd), a kurs otwarcia zostanie ustalony przez giełdę, jako różnica między ostatnim kursem zamknięcia i wartością dywidendy. Czy spółka będzie po takiej korekcie notowana niżej, to powinno już zależeć od sytuacji na rynku giełdowym.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Wypłata dywidendy

Wypłata dywidendy rodzi określone dla spółki skutki: finansowe i niefinansowe. Do finansowych należy zaliczyć wypływ gotówki, co osłabia zdolność spółki do prowadzenia inwestycji, jak również zmniejsza płynność finansową. Zaniechanie inwestycji może mieć w przyszłości przełożenie na sytuację gospodarczą spółki, jej potencjał, perspektywy i konkurencyjność. Kwot, przeznaczona na dywidendę, nie powiększa kapitałów własnych spółki. Przez nieodpowiednią politykę dywidendową spółka zostaje niekiedy doprowadzona do stagnacji lub w skrajnym przypadku – do upadłości.

Z drugiej strony spółka, która dzieli się zyskami, jest atrakcyjna dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy. Dywidenda stanowi wynagrodzenie za zainwestowane oszczędności. Zatem w przyszłości będzie mogła łatwiej i taniej pozyskać kapitał. Akcjonariusze są w stanie przeznaczyć pieniądze, uzyskane z dywidendy, na kolejne inwestycje lub wydatki konsumpcyjne, co pobudza popyt wewnętrzny.

Organa spółki, określające wielkość dywidendy w danym roku, winny zachować szczególną rozwagę i brać pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno te dotyczące środowiska wewnętrznego spółki, jak również te zewnętrzne. Jeżeli spółka wymaga restrukturyzacji majątkowej lub zakupu nowych technologii, należałoby ograniczyć wypłatę dywidendy w danym roku lub nawet zrezygnować z niej. Takie „zaciskanie pasa” będzie miało pozytywny wpływ na kondycję spółki w przyszłości. Roztropność przy podziale zysku należy również zachować w przypadku pogorszenia koniunktury na rynku, kryzysu ekonomicznego w kraju lub na świecie, bądź też w obliczu złych perspektyw dla gospodarki.

Polecamy serwis: Kredyty

Dywidendy wypłacane przez Skarb Państwa

Nie zawsze racjonalnymi przesłankami, jako akcjonariusz, kieruje się Skarb Państwa. Tutaj decyzje o wypłatach niejednokrotnie wysokich dywidend wynikają z konieczności ratowania budżetu. Są to jednak działania doraźne i w przyszłości negatywnie odbiją się one na sytuacji państwowych podmiotów.

Spółki wchodzące w skład WIG20

Wypłaty szczególnie wysokich dywidend przez spółki giełdowe mogą zakłócić indeks WIG20, który nie uwzględnia dochodów z dywidend, w przeciwieństwie do WIG. Ma to również wpływ na wyceny kontraktów terminowych na WIG20, które należą do najpłynniejszych instrumentów pochodnych warszawskiej giełdy. Inaczej będą natomiast zachowywać się notowania funduszu ETF na WIG20, który uwzględnia wypłacane dywidendy.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie publikuje od początku tego roku indeks spółek dywidendowych WIG-DIV, który jest wskaźnikiem dochodowym. W skład tego indeksu wchodzi 30 spółek o dużej płynności, regularnie wypłacających dywidendy.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...