Dlaczego deweloperzy emitują obligacje?

Wiele banków wymaga od deweloperów wysokiego wkładu własnego.
Deweloperzy coraz chętniej emitują obligacje w celu realizacji nowych inwestycji. Zdaniem ekspertów ten rodzaj instrumentów finansowych stanowi atrakcyjną alternatywę, zarówno dla papierów skarbowych, jak i lokat bankowych. Ile można zarobić na obligacjach deweloperskich?

Emitowane przez deweloperów obligacje dają zwrot od 8 do 14 proc. w skali roku. To wciąż ponad dwa razy więcej niż kwota, którą resort finansów chce płacić za swoje dwuletnie papiery i znacznie więcej niż wynoszą zyski z bankowych lokat, mimo ich systematycznego wzrostu. Deweloperzy wysoką stopą zwrotu zamierzają przekonać do swoich obligacji inwestorów indywidualnych. Papiery wartościowe stają się dla nich jednym z ważniejszych źródeł finansowania działalności, po części są alternatywą dla kredytów bankowych.

Przegląd ofert obligacji deweloperskich

Poznański deweloper TRUST S.A. właśnie zakończył emisję obligacji o wartości 22 mln zł. Zebrane środki pozwolą mu wystartować z nowym projektem. Wspomniana emisja posiadała zabezpieczenie hipoteczne, a jej oprocentowanie wynosiło 4,75 proc. plus stawka WIBOR. Z kolei dwie inne spółki deweloperskie właśnie wychodzą na rynek ze swoimi emisjami.

Giełdowa spółka deweloperska WIKANA S.A., operująca na południowym wschodzie kraju, na początku lipca br. zmierza zamknąć emisję o wartości do 50 mln zł. Środki mają sfinansować zakup nowych gruntów pod kolejne projekty. Emisja WIKANY jest niezabezpieczona na nieruchomości, stąd inwestorzy mogą oczekiwać nieco wyższej rentowności nabywanych obligacji. Emisja jest kierowana głównie do dużych inwestorów instytucjonalnych.

Dowiedz się także: Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

Wrocławski deweloper Religa Development S.A do końca czerwca realizuje emisję półtorarocznych obligacji, zabezpieczonych na nieruchomościach. Stałe, 2
wysokie oprocentowanie na poziomie14% ma zachęcić uczestników rynku do inwestowania w spółkę, która dopiero będzie debiutować na GPW. Cel emisji stanowi realizacja budowy kilku nowych projektów mieszkaniowych oraz finansowanie bieżącej działalności deweloperskiej. To już kolejna emisji obligacji spółki Religa Development w ramach całego programu emisji, po zakończonej pierwszej rundzie finansowania w maju br. Ze względu na stosunkowo niewielką skalę działania, spółka kieruje swoją ofertę obligacji głównie do inwestorów indywidualnych, którzy lokują środki finansowe od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

Polecamy serwis: Kredyty

Obligacje jako przykład finansowania pomostowego

Środki, pozyskane z obligacji, to przykład klasycznego finansowania pomostowego. Bowiem wszystkie banki wymagają wkładu własnego od dewelopera i mimo że wkład gotówkowy był niezbędny zawsze (nawet w okresie boomu), to obecnie wymagania kredytodawców zakładają konieczność posiadania przez deweloperów co najmniej 20 proc. całkowitej wartości inwestycji.

W niektórych typach projektów, takich jak budownictwo biurowe i hotelowe, minimalna wysokość wkładu własnego wynosi nawet 40 proc. kosztów inwestycji. Wskazane jest przy tym, aby grunt i projekt budowlany nie stanowiły jedynego wkładu finansowego dewelopera.

Korzyści, płynące z emitowania obligacji przez deweloperów

Dla spółek deweloperskich obligacje są bardzo wygodnym i szybkim sposobem na pozyskanie z rynku kapitałowego środków pieniężnych, z myślą o konkretnych celach. Ten rodzaj papierów wartościowych jest znany od dawna, ale teraz zaczyna cieszyć się popularnością nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, ale i indywidualnych. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, obligacje deweloperskie emituje się pod ścisłym rygorem ustawy o obrocie papierami wartościowymi, kontrolowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. To zapewnia inwestorom bezpieczeństwo. Z drugiej strony, spółki zachowują swobodę – wybierają emisje publiczne, a te pozagiełdowe często korzystają z emisji niepublicznych, skierowanych do wybranych inwestorów prywatnych. Po drugie, emitent jest zobowiązany do przedstawienia nie tylko celów emisji, ale i swoich wyników finansowych, co gwarantuje transparentność tak samej oferty, jaki i emitenta. I po trzecie, obligacje deweloperskie zalicza się do papierów o znacznie wyższej rentowności niż obligacje skarbowe bądź komunalne.

Eksperci CEE Property Group

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...