Jest szansa na finansowanie inwestycji OZE

inforCMS
W ostatnich latach w Polsce  widać wzrost inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Rośnie też wielkość nakładów na tego rodzaju przedsięwzięcia. Według statystyk podawanych przez GUS w 2008 roku nakłady na środki trwałe przeznaczone na niekonwencjonalne źródła energii wyniosły blisko 180 mln zł, podczas gdy szacunkowe dane za rok ubiegły określają tę wielkość na ponad 215 mln zł. Blisko 60% tych środków pochodziło z zagranicy (wg danych za 2008 r.), a tu głównie z programów pomocowych UE.

Istotną grupę stanowią też środki własne inwestorów. Jednak znaczna część inwestycji wymaga finansowania wspieranego środkami pochodzącymi z sektora bankowego. Długoletnim uczestnikiem rynku finansowania odnawialnych źródeł energii jest Bank Ochrony Środowiska, który oferuje inwestorom zarówno kredyty komercyjne – oparte na warunkach rynkowych, jak i kredyty preferencyjne. Kredyty preferencyjne udzielane są głównie w oparciu o umowy pomiędzy BOŚ Bankiem i Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najczęściej dotyczą one projektów o skali lokalnej (kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę), choć – w niektórych województwach – mogą być przeznaczone również na elektrownie wodne, wiatrowe czy biogazownie.

W każdym z województw warunki kredytowania są inne, zróżnicowane, co do zakresu zadań, maksymalnej kwoty kredytu, długości okresu kredytowania, i oprocentowania. BOŚ Bank udziela także kredytów na zadania, dla których inwestor uzyska dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty przyznawane są zgodnie z programami ogłaszanymi przez NFOŚiGW.

Zobacz również: Jaka przyszłość polskiego rynku finansowego

Dla finansowania przedsięwzięć proekologicznych, w tym również OZE, Bank podejmuje też współpracę z zagranicznymi instytucjami finansowymi.

Przykładem może być linia kredytowa ze środków niemieckiego KfW, przeznaczona na inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw.

O wadze inwestycji w OZE dla banków świadczy tworzenie produktów dedykowanych tym właśnie przedsięwzięciom. Środki przewidziane na wsparcie projektów związanych z wykorzystaniem OZE udzielane są w formie długoterminowych kredytów inwestycyjnych, z negocjowanym okresem kredytowania, zgodnie z potrzebami inwestora, wynikającymi m.in. z założeń biznes planu przedsięwzięcia. 

Polecamy serwis Fundusze unijne

- Sektor OZE jest dla inwestorów kapitałowych jednym z najbardziej ryzykownych segmentów rynku inwestycyjnego. Wiele projektów OZE cechuje wysoki poziom innowacyjności, który powoduje dużą ostrożność zarówno banków komercyjnych jak i inwestorów. Wiele projektów tworzone jest także życzeniowo – ich założenia biznesowe są maksymalnie napięte i jakiekolwiek odstępstwo od pierwotnych założeń może spowodować upadek całego przedsięwzięcia. Jednocześnie OZE to rynek, w którego potencjał i możliwość rozwoju głęboko wierzę. Rynek zmierza w dobrym kierunku i klimat do inwestowania poprawia się. Mam nadzieję, że zaowocuje to powstaniem wielu projektów, które sfinansujemy - podsumowuje Paweł Pitera Wiceprezes Zarządu BOŚ EKO PROFIT

Autor: Grażyna Kasprzak - Ekspert ds. Inżynierii Środowiska Departament Finansowania i Projektów Ekologicznych BOŚ Bank


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...