Fundusze akcji od sześciu miesięcy dają zarobić

Krzysztof Stępień
rozwiń więcej
wykres wzrost
Sierpień był kolejnym bardzo udanym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Wszystkie strategie inwestycyjne sklasyfikowane w rankingu Expandera, niezależnego doradcy finansowego, przyniosły zyski, wynoszące średnio od 0,3% dla funduszy polskich papierów dłużnych do 11,7% dla funduszy akcji małych i średnich spółek. Inwestycje w fundusze w ostatnich 6 miesiącach dały zarobić nawet ponad 100%!

Tylko w sierpniu najlepszy fundusz w zestawieniu, Arka Rozwoju Nowej Europy, który wyceniany jest w euro, zyskał 18,2%. Inne podmioty inwestujące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej też uplasowały się w czołówce rankingu. Rynki takie jak: Litwa (wzrost o 43%), Estonia (plus 34%), Bułgaria (27,5%), Serbia (24,7%), Łotwa (20,9%), Kazachstan (17%), Węgry (12,2%), Czechy (9%) znalazły się w zeszłym miesiącu w gronie najsilniej rosnących na świecie. W takim towarzystwie wzrost WIG o 7,6% oraz WIG20 o 3,5% wygląda dosyć mizernie.

Uniwersalne fundusze akcji polskich zyskały w zeszłym miesiącu przeciętnie 6,5%. Prawie 1/5 podmiotów w tej grupie wypracowała jednak dwucyfrowe stopy zwrotu w skali miesiąca. Rekordzista, Aviva Investors Nowych Spółek, odnotował wzrost wartości jednostki o 16,6%. Można przypuszczać, że stopy zwrotu znacznie przewyższające zmianę WIG to wynik sporego udziału w portfelach spółek z mWIG40. Indeks ten w sierpniu wzrósł o 14,5%, najmocniej wśród indeksów obrazujących sytuację w poszczególnych segmentach rynku. Spore wzrosty mogły być też efektem przeważenia akcji deweloperów (WIG-Deweloperzy zyskał 23,9% i był zdecydowanie najlepszym indeksem branżowym, a druga najważniejsza w tym indeksie spółka, Immoeast, poszła w górę o 3/4).

Silna zwyżka w gronie średnich i małych spółek (sWIG80 zyskał 11,5%) spowodowała, że fundusze lokujące w tym segmencie są jako grupa liderem sierpniowego zestawienia. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w dowolny fundusz z grupy małych i średnich spółek dała zwrot dwucyfrowy w skali miesiąca. Najsłabszy w tej grupie PKO/CS Akcji MIŚ Spółek zyskał tylko 4,6%.

O ile w skali 12 miesięcy sporo funduszy notuje jeszcze straty, to już wyniki półroczne wyglądają bardzo atrakcyjnie. W zestawieniu Expandera 4 fundusze wypracowały stopy zwrotu przekraczające 100%. To oznacza, że przez 6 miesięcy przynajmniej podwoiły kwotę powierzonego im kapitału. Rekordzista, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, zarobił 128%. Kilkudziesięcioprocentowe zyski, a co dopiero trzycyfrowe, mogą być zachętą do inwestycji w fundusze akcji dla osób oczekujących szybkiego zysku. W ocenie analityków Expandera takie działanie obarczone jest dziś jednak bardzo wysoki ryzykiem, zwłaszcza w przypadku angażowania całości lub dużej części posiadanego kapitału.

Od kilku dni jesteśmy świadkami silnej przeceny na warszawskiej giełdzie i rynkach światowych. Skala spadku powinna ułatwić ocenę czy przecena jest jedynie korektą trwającego od 6 miesięcy trendu rosnącego, czy raczej to on był jedynie odreagowaniem po półtorej roku tendencji spadkowej. Środowa przecena o przeszło 4% w przypadku WIG spowodowała, że od szczytu nasz parkiet stracił już mniej więcej tyle, ile wyniosły najsilniejsze zniżki w ostatnich 6 miesiącach. Jeśli teraz skala spadków okaże się większa, to przemawiać to będzie za rozpoczęciem korekty całego 6-miesięcznego ruchu w górę. To może przynieść zniżkę WIG przynajmniej do 32-33 tys. pkt.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku regularnych inwestycji w fundusze z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym (np. oszczędzanie na emeryturę). Dla takich inwestorów dywagacje na temat tego, co jest korektą, a co trendem głównym, nie mają większego znaczenia. Paradoksalnie dla takich osób zniżki cen akcji, zwłaszcza w początkowym okresie akumulacji jednostek uczestnictwa, są korzystniejszym zjawiskiem.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...