Optymizmu jak na naparstek

Odczyt wskaźnika nastrojów niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych pozostawia wiele do życzenia.
We wtorek zwyżka kontraktów na amerykańskie indeksy wywołała optymizm w Europie. Niestety dobre nastroje na parkietach nie utrzymały się długo. WIG20 po raz kolejny dołączył do grona najsłabszych indeksów.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie zaczęła się od niewielkiej korekty poniedziałkowej, zdecydowanej zwyżki. WIG20 tracił na otwarciu 0,45 proc., a WIG spadał o 0,15 proc. Korzystając z dobrej atmosfery na giełdach europejskich, byki szybko zabrały się do roboty. Tuż po upływie pierwszej godziny handlu indeks naszych blue chipów dotarł do 2334 punktów, zyskując 1,3 proc. Na więcej siły im nie starczyło i podaż powstrzymała ich zapędy. Przez kolejnych kilka godzin wskaźnik poruszał się w bok, trzymając się okolic 2310 punktów. Początkowo znacznie lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich spółek. mWIG40 w najlepszym momencie szedł w górę o 2 proc., a sWIG80 o ponad 1,5 proc. Wczesnym popołudniem osłabienie dopadło wszystkie wskaźniki. Najmocniej odczuł to WIG20, który w połowie sesji musiał bronić się przed spadkiem pod kreskę. Wkrótce jego śladem podążyły pozostałe indeksy.

W pierwszej fazie notowań nieźle spisywały się akcje Getinu, rosnące o 2,5 proc. i Lotosu, idące w górę o 1,5 proc. oraz niewiele im ustępujące walory Telekomunikacji Polskiej. Liderem zwyżek były szybujące o ponad 4,5 proc. papiery TVN. Po południu akcje Lotosu traciły 1,5 proc. Podobnie zmiennych nastrojów inwestorów doświadczały papiery Tauronu, które po porannej zwyżce o ponad 1 proc., spadały o 2 proc.

Przeczytaj także: Jak uniknąć strat na giełdzie?

W dobrych nastrojach do handlu przystąpili inwestorzy na głównych giełdach europejskich. Indeksy zyskiwały początkowo po ponad 1 proc. Po godzinie wskaźniki w Paryżu i Frankfurcie znajdowały się już po niemal 3 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia. W Londynie zwyżka sięgała w najlepszym momencie 1,8 proc. Przedpołudniowe dane makroekonomiczne wielkich powodów do radości nie dostarczyły, ale też nie budziły obaw. Wskaźnik aktywności chińskiego przemysłu nieznacznie wzrósł, pozostając jednak poniżej 50 punktów. Analogiczny wskaźnik dla państw strefy euro także spadł poniżej tej bariery, ale spadł nieco mniej niż się obawiano. Poprawiła się sytuacja w europejskich usługach. W Niemczech indeksy PMI dla usług i przemysłu utrzymały się ponad poziomem 50 punktów. Bardzo mocno rozczarował natomiast sierpniowy odczyt wskaźnika nastrojów niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych, spadając do minus 37,6 punktu, czyli do poziomu najniższego od końca 2008 r.

Polecamy serwis: Kursy walut

Gdy po południu amerykańskie kontrakty zredukowały skalę wcześniejszego wzrostu o ponad połowę, humory i notowania na naszym kontynencie zdecydowanie się pogorszyły. WIG20 tracił niemal 1 proc. i znalazł się w towarzystwie zniżkujących po ponad 2 proc. indeksów w Atenach i Stambule. Stopniowo dołączały do nich kolejne wskaźniki. Dopiero postępująca zwyżka indeksów na początku handlu na Wall Street dodała bykom nieco otuchy, jednak tylko tyle, by utrzymać niewielkie plusy na głównych rynkach.

Warszawie to niewiele pomogło. WIG20 stracił ostatecznie 0,24 proc., WIG wzrósł o 0,02 proc., mWIG40 o 0,34 proc., a sWIG80 o 0,14 proc. Obroty wyniosły 830 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...