Nic nie wskazuje na koniec spadków na giełdzie

Analitycy są bezradni wobec sytuacji na giełdzie, toteż ich prognozy należy traktować z dystansem.
Od trzech tygodni na giełdach przeważają zniżki. Trudno powiedzieć, kiedy tendencja ta odwróci się. Jednak dzisiaj istnieje szansa na silniejsze odreagowanie.

Europejscy inwestorzy z nieufnością podeszli w środę do wtorkowego wyskoku amerykańskich indeksów o 4-5 proc. Jak się okazało, postąpili całkiem słusznie, bowiem wczoraj Wall Street z łatwością zniwelowała poprzednią zwyżkę niemal w całości. O zmienności nastrojów nie ma co nawet wspominać. W poniedziałek Dow Jones stracił prawie 635 punktów, we wtorek zyskał 430, wczoraj znów pozbył się 520 punktów. Choć skala spadków we Frankfurcie i Paryżu była zbliżona do tej w Nowym Jorku, to jednak obraz rynku po obu stronach jest diametralnie odmienny. DAX i CAC40 wyglądają, jakby zaraz miały zapaść się pod ziemię, zaś Dow Jones i S&P500 robią wrażenie sugerujące, że przecena dobiega końca. Czy tak rzeczywiście się stanie, nie sposób przewidzieć. Rynkami rządzą ogromne emocje i żaden rodzaj analizy, poza psychologiczną, nie ma obecnie zastosowania.

Dowiedz się także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Indeks naszych blue chipów, do spółki ze wskaźnikiem w Budapeszcie, zachowywały się w środę tak, jakby to Polska i Węgry miały po ponad 14 bilionów dolarów długów i otrzymały właśnie śmieciowy rating od Standard & Poor's. Przekraczająca chwilami kilkanaście procent przecena sporej części naszych największych spółek jednoznacznie wskazuje na zamiejscowe pochodzenie tak mocno zdeterminowanej podaży. Pod względem skali ostatniej fali spadków warszawski parkiet wiedzie prym w Europie, nie ustępując nawet Atenom, jeśli wziąć pod uwagę indeks szerokiego rynku oraz wskaźniki małych i średnich spółek. Zielona wyspa zamieniła się więc w czerwoną latarnię. Przynajmniej na giełdzie. Wydaje się, że zupełnie niezasłużenie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Za potwierdzeniem przypuszczenia, że czwartek może przynieść odreagowanie ostatnich spadków, przemawia sytuacja na giełdach azjatyckich oraz wskazania kontraktów terminowych. Na godzinę przed końcem handlu jedynie w Hong Kongu i Singapurze indeksy traciły po około 1 proc. Nikkei zniżkował o 0,6 proc., a na kilku parkietach notowano niewielkie wzrosty. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano szły w górę po 1,7-2 proc., a towarzyszyła im podobna zwyżka instrumentów pochodnych na główne wskaźniki europejskie. Agencje ratingowe zgodnym chórem rozwiały pojawiające się w środę obawy przed obniżeniem oceny francuskiego długu. Stadard & Poor's, Fitch i Moody's potwierdziły najwyższą jego wiarygodność. Ten czynnik nie będzie więc już psuł humorów inwestorom. Bodźcem do wzrostów po południu może okazać się informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. Po tym, gdy w poprzednim tygodniu sięgnęła ona 400 tys., oczekiwania są podobne. Jeśli się sprawdzą lub dane okażą się choćby odrobinę lepsze, strach przed spowolnieniem amerykańskiej gospodarki może zelżeć.

Nasz parkiet powinien podążyć śladem rynków rozwiniętych, jednak środowa wyprzedaż może działać hamująco na ewentualny optymizm.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...