Amerykańscy konsumenci mają mocne nerwy

Rano kontrakty na amerykańskie indeksy rosły 0,1 proc.
Amerykańska gospodarka nie dostała jeszcze mata, ale na ostateczne rozstrzygnięcie jej losów przyjdzie nam trochę poczekać. Uczestnicy rynku wierzą co prawda w sukces negocjacji między Demokratami i Republikanami, ale nie kwapią się do inwestowania większego kapitału. W tym należy upatrywać przyczyny powolnych spadków giełdowych indeksów.

Na nowojorskim parkiecie we wtorek mieliśmy kontynuację spadków. Trzeba przyznać, że inwestorzy z wyjątkowym opanowaniem znoszą polityczne targi wokół amerykańskiego budżetu i jego zadłużenia. Jeśli dodać do tych niepokojów kolejny 4,5-proc. spadek cen domów oraz nieco rozczarowujące dane o transakcjach na rynku nieruchomości, reakcja rynku była umiarkowana. Dow Jones stracił 0,7 proc., a S&P500 zniżkował o 0,4 proc. Niezłe wyniki spółek oraz wyższy niż się spodziewano wskaźnik nastrojów konsumentów (też mają mocne nerwy, by w takim napięciu dobrze oceniać sytuację) nie były w stanie obudzić popytu na akcje. Byki próbowały coś zwojować jedynie w pierwszych minutach handlu i na dwie godziny przed jego zakończeniem. Finisz jednak okazał się zdecydowanie spadkowy. Obraz rynku nieco się pogorszył, bowiem to już druga zniżka z rzędu, jednak nie na tyle, by przekreślać scenariusz szybkiego rajdu w górę, gdy tylko pojawią się sygnały politycznego porozumienia. Niestety wszystko wskazuje na to, że zostanie wybrany wariant doraźny i nad rynkami nie przestanie wisieć widmo gigantycznego długu Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Inwestorzy w Azji zajęli się swoimi sprawami i w związku z tym sytuacja była tam dość zróżnicowana. Nikkei na godzinę przed końcem sesji zniżkował o 0,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do poziomu 10 tys. punktów. Zniżkę o podobnej skali zaliczał wskaźnik w Bombaju. Z kolei indeksy w Szanghaju starają się odrabiać straty po poniedziałkowym tąpnięciu o ponad 3 proc. Shanghai B-Share zyskiwał ponad 1 proc., a Shanghai Composite – rósł o 0,5 proc.

Rosnące rano po 0,1 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy dawały nadzieję na nie najgorszy początek handlu w Europie. Wskaźniki we Frankfurcie i Londynie już we wtorek, w końcowej części notowań, rwały się do zwyżki. Zbyt wiele nie zwojowały, ale może dziś bykom dopisze więcej szczęścia i urosną w siłę. Po południu muszą zmierzyć się z informacjami o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku za oceanem. Handel prawdopodobnie nie będzie zbyt ożywiony. Inwestorzy czekają na wieczorną publikację Beżowej Księgi, czyli raportu Fed o stanie gospodarki. Zostanie ona "przeczytana" z uwagą, szczególnie w kontekście piątkowych danych o dynamice amerykańskiej gospodarki.

Polecamy serwis: Lokaty

W Warszawie nadal jest niewesoło. W najlepszym razie możemy liczyć na utrzymanie krótkoterminowego trendu bocznego, jaki rysuje się od kilku dni. W jego ramach WIG20 porusza się między 2720 a 2740 punktów, czekając na rozwój wydarzeń. Czekanie to odbywa się przy bardzo niskich obrotach, wskazujących na niepewność co do przyszłego rozwoju sytuacji, jak i zniechęcenie przedłużającymi się perturbacjami wokół rynków. Krajowe fundusze inwestycyjne i emerytalne nie mają zbyt wiele armat, gracze indywidualni nie garną się do roli pierwszych odważnych, a zagraniczny kapitał o polskiej giełdzie najwyraźniej zapomniał.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...