Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

Zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach, odnotowano wzrosty eurodolara.
We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Wzrosty kursu EUR/USD kontynuowane były również w trakcie sesji azjatyckiej. Notowania głównej pary walutowej przed rozpoczęciem handlu w Europie wzrosły powyżej poziomu 1,4400.

Widać, że euro wciąż cieszy się zainteresowaniem ze strony inwestorów, a przecena z początku tygodnia została prawdopodobnie wykorzystana przez część uczestników rynku jako okazja do zajęcia długich pozycji po atrakcyjniejszych cenach. Wraz z poprawą klimatu inwestycyjnego, ponownie wzrosło zainteresowanie walutami, oferującymi wyższą stopę zwrotu, w tym złotym. Z kolei presji deprecjacyjnej poddawane są waluty krajów o niskich stopach procentowych, tj. dolar amerykański oraz jen. Spadek awersji do ryzyka widoczny jest również w notowaniach franka szwajcarskiego, który umocnił się w relacji do euro do poziomu ponad 1,2900. Z kolei cena złota kontynuuje wzrosty. W godzinach porannych wzrosła powyżej poziomu 1500 USD za uncję.

Dziś o godzinie 8.00 została podana do wiadomości wielkość inflacji PPI z Niemiec, która wyniosła w marcu 6,2 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano 6,6 proc. r/r. W dalszej części sesji, o godzinie 10.30, nastąpi publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Z kolei w godzinach popołudniowych z USA napłyną dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne nie powinny wywrzeć istotniejszego wpływu na rynek walutowy.

Dowiedz się także: Dlaczego warto kupować srebrne monety?

W dniu dzisiejszym w USA wyniki kwartalne opublikuje bank Wells Fargo. Spodziewany zysk na akcję wynosi 0,67 USD. Po ostatniej publikacji gorszych od poprzedniego odczytu wyników banku Goldman Sachs będzie to ważna informacja dla rynków o kondycji sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych. Z danych makroekonomicznych poznamy jedynie sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu. Po mocnym wzroście na przełomie roku, w lutym obserwowaliśmy prawie 10 procentowy spadek. Na marzec można jednak zakładać powrót do umiarkowanych wzrostów. Taką tendencję sygnalizował już ponad 2 procentowy wzrost indeksu sprzedaży domów. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 5 mln. Dziś z rana widać na światowych rynkach poprawę nastrojów, co powinno sprzyjać wzrostowi euro w relacji do dolara w trakcie sesji. EUR/USD powinien dziś testować wartość 1,4490, ale raczej nie przełamie oporu na poziomie 1,4500.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dziś na otwarciu sesji kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9670, a USD/PLN – 2,7520. Notowania wymienionych walut zajęły pozycje zbliżone do wczorajszego zamknięcia. Na rynku krajowym oczekujemy publikacji odczytu inflacji bazowej za marzec. Konsensus rynkowy znajduje się na wysokości 2 procent. Dane o inflacji bazowej nie powinny znacząco wpłynąć na kurs złotego. Kwestia majowej podwyżki stóp procentowych wydaje się przesądzona, co oznacza, iż jest już w cenach. Na kurs złotego mógłby ewentualnie wpłynąć zdecydowanie niższy od spodziewanego odczyt. Nie warto jednak zakładać takiego scenariusza. Polska waluta pozostanie dziś pod wpływem czynników globalnych. Złoty powinien poruszać się w przedziale 3,95-3,97 za euro. Wraz ze zbliżaniem się Świąt, w kolejnych dniach płynność na rynku zacznie spadać, co może sprzyjać większej zmienności złotego.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...