Londyński Citigroup warty przeszło 1 mld funtów

Spadek cen ropy naftowej pozwala zahamować presję inflacyjną, ale jednocześnie uderza w firmy paliwowe, których dobre notowania podciągnęły indeksy giełdowe w górę.
W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w 2011 r. dla USA, wczoraj możliwość podobnego posunięcia sugerowali członkowie Międzynarodowej Agencji Energii. Nadal są oni zdania, że popyt na ropę naftową zwiększy się w tym roku, ale jednocześnie alarmowali, że ceny powyżej 100 USD za baryłkę są szkodliwe dla globalnej koniunktury.

Te komentarze dość nieoczekiwanie przełożyły się na przecenę ropy naftowej. Negatywnie wpłynęły też na kondycję giełd, gdzie niedobra atmosfera panowała od rana, odkąd z Japonii napłynęły niepokojące wiadomości, dotyczące promieniowania z uszkodzonej elektrowni atomowej.

Inwestorzy wyraźnie mieli problem, jak podejść do sprawy taniejącej ropy naftowej. Z gospodarczego punktu widzenia to bez wątpienia dobra informacja, bo przyczynia się do ograniczenia presji inflacyjnej. Jednocześnie jednak, z perspektywy spółek, to niekorzystna wiadomość, gdyż firmy paliwowe są w tym roku motorem zwyżek na światowych giełdach. Zniżka cen ropy naftowej pogarsza to, jak są postrzegane.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Przebieg notowań w USA, gdzie najpierw było widać było przecenę firm paliwowych, a potem górę zaczynały brać pozytywne czynniki, dobrze odzwierciedla powyższe dylematy. Dziś jednak uwaga będzie skupiać się na drugiej branży, dzięki której w tym roku nastąpił wzrost na giełdach. Chodzi o firmy finansowe. Inwestorzy będą patrzeć na nie przez pryzmat wyników JP Morgan, które zostaną podane przed sesją.

Marzec był słabym miesiącem na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Marcowe dane o aktywności na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych przyniosły rozczarowujące wiadomości. Zarówno w przypadku sektora publicznego, jak i prywatnego, nastąpił regres. Znacznie większy był w tym pierwszym przypadku. Według Savills 27% firm wskazywało w marcu na spadek aktywności, a 17% na jej wzrost. W sektorze państwowym bilans zamknął się blisko 23 pkt. proc. na minusie, a w prywatnym jedynie 2,5 pkt. proc. pod kreską. Nie należy spodziewać się przy tym żadnych zmian w perspektywie najbliższych 3 miesięcy. Marcowy odczyt indeksu aktywności był jednym ze słabszych w ciągu ostatnich 2 lat.

Ciekawostką jest wystawienie na sprzedaż londyńskiej siedziby Citigroup. Chodzi o kwotę, przekraczającą 1 mld funtów. Za tyle 42-piętrowy budynek został nabyty 4 lata temu. Przynosi on blisko 58 mln funtów rocznego dochodu z wynajmu. To 3. najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii. Ma 42 piętra i 200 m wysokości.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...