Początek cyklu publikacji raportów kwartalnych

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
W najbliższym czasie poznamy wiele wyników spółek kwartalnych.
W poniedziałek rynek nie podlegał żadnym istotnym zmianom. Bilans pod koniec dnia był taki sam jak w piątek. Niska zmienność rynku szła w parze niewielkimi obrotami, które nie przekroczyły znacznie 750 mln złotych.

Optymistyczny początek, kiedy WIG20 rósł o 0,5 proc., był najwyższym wynikiem dziennych notowań. Po nim indeks zszedł do poziomu 2900 pkt. gdzie spędził cały dzień. Marazm w pierwszym dniu tygodnia jest dość charakterystyczny dla naszego rynku, ale dziś dodatkowo potęgował go brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Światowe rynki zlekceważyły także komunikaty z Japonii o kolejnych wstrząsach wtórnych, ponieważ zaraz po nich napłynęły informacje, że nie wyrządziły one żadnych większych szkód. Przypuszczalne zawieszenie broni w Libii też nie wpłynęło na spadek cen ropy.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Wraz z nowym tygodniem nieformalnie rozpoczął się sezon publikacji raportów kwartalnych, który inicjuje amerykańska Alcoa. Ten jeden z największych producentów aluminium, podobnie jak inne spółki z branży surowców i produkcji, ma szansę pozytywnie zaskoczyć rynki. Dobre prognozy towarzyszą też sektorowi detalicznemu, z uwagi na malejące bezrobocie i rosnącą w pierwszym kwartale sprzedaż detaliczną w USA. Ponadto, gracze będą uważnie przyglądać się sytuacji banków, które wraz z poprawą perspektyw gospodarczych powinny zmniejszać swoje rezerwy. Problem dla rynków i inwestorów mogą stanowić spółki, które w znacznej mierze uzależniają swoje zyski od stabilnych cen surowców. Po stronie przegranych mają szansę znaleźć się linie lotnicze i transportowe. Na pewno istnieją podstawy, żeby oczekiwać jednego – kolejny kwartał z rzędu wyniki, w większości przypadków, powinny pozytywnie zaskoczyć. W ostatnich momentach lubią one być korygowane w dół.

Polecamy serwis: Kredyty

W tym tygodniu ciekawe informacje makro będą publikowane dopiero w piątek, ale wcześniej czeka nas kilka odczytów inflacji, które teoretycznie mogą oddziaływać na rynki walutowe. Do tego potrzebne jednak będą odczyty wyższe niż zapowiadano, które oznaczały istotne przyspieszenie cyklów podwyżek stóp procentowych.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...