KGHM w świetnej formie

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Obniżenie ratingu Japonii zostało zbagatelizowane przez inwestorów.
W czwartek rano na rynek napłynęły zaskakujące wieści, związane z obniżeniem raitingu Japonii przez agencję Standard&Poors. Póki co rating zmienił się o pojedynczą jednostkę, ale inwestorzy już dali odczuć, że wysokie ceny największych gospodarek nie muszą utrzymywać się wiecznie.

Po tej pierwszej od 9 lat zmianie oceny Japonia jest „porównywalna” pod względem ryzyka do Chin. Reakcja rynków na komunikat o ocenie dla była prawie żadna, ponieważ większość zadłużenia Kraju Kwitnącej Wiśni przypada na obywateli, którzy nie zamierzają sprzedawać swoich obligacji. Na otwarciu nie poświęcano też uwagi komunikatowi po środowym posiedzeniu FED, podczas którego sytuacja nie zmieniła się nawet o jotę. Wszystkie stwierdzenia Bena Bernanke już od kilku miesięcy zalicza się do utartych schematów.

W Europie początek notowań wypadł neutralnie i nikt nie przejmował się sytuacją w Egipcie, gdzie tylko dziś rynek stracił 10,5 proc. To największy spadek od dwóch lat, ale na tyle egzotyczny i mało znaczący, że trudno oczekiwać reakcji. WIG20 do południa bez problemu odrobił wszystkie poranne straty, jednak osiągnąwszy kilkanaście punktów powyżej granicy 2700 pkt., popyt zaczął zachowywać wstrzemięźliwość. Naszego parkietu nie pobudziły do działania ani nowe, rekordowe poziomy niemieckiego DAX, ani amerykańskiego S&P500. Bez emocji i zmienności dryfowaliśmy w bok.

Przeczytaj również: Jakie są prognozy zysków dla firm wchodzących w skład indeksu S&P 500?

Dzień wypełniały raporty amerykańskich spółek, ale przeważająca większość z nich była całkowicie zgodna z prognozami. Natomiast część makro nie wypadła już tak dobrze. Po pierwsze tygodniowy odczyt ilości nowych bezrobotnych w USA ujawnił wzrost ich liczby do 454 tysięcy, podczas gdy oczekiwano zaledwie 405 tysięcy. Po drugie dane o ilości zamówień na dobra trwałego użytku w USA okazały się słabe. W ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 2,5 proc., a w istotniejszej części, po wyłączeniu środków transportu, nieznacznie powiększył się o 0,5 proc. Nie są to informacje, które mogłyby doprowadzić do przeceny, ponieważ dotyczą grudnia, a miesiąc wcześniej zamówienia wzrosły o 4,5 proc. Firmy nadal trzymają niesprzedane, świąteczne zapasy i krótkoterminowo składają mniejsze zamówienia.

Polecamy serwis: Lokaty

Nasz rynek zakończył dzień wzrostem na fiksingu, który sprawia, że ponownie znajdujemy się w punkcie z końca poprzedniego tygodnia. Jedyny wniosek, jaki płynie z czwartkowej sesji, jest taki, że poziom 2700 pkt. po raz n-ty sprawdził się jako twarde dno, chociaż już przed południem znalazł się w małych opałach. To, w połączeniu z solidnymi obrotami, sugeruje, że podaż powinna mieć kłopoty w przejęciu inicjatywy. Martwi jednak fakt, że cały rynek trzyma się na jednym filarze, jakim jest KGHM, który zakończył dzień na ponad 4 proc. plusie. Takich rekordów nie da się pobić, więc albo byki zainteresują się innymi walorami i ustanowią inne rekordy albo teatr jednego aktora szybko się skończy. Rozstrzygnięcie w następnym tygodniu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...