Portugalia zdała egzamin w pierwszym terminie

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Tym razem strefa euro nie zawiodła się na Portugalii.
Pierwszy w tym roku, duży przetarg portugalskich obligacji rozpoczął się i skończył pomyślnie. Dobra passa dopisywała również innym, europejskim rynkom. Pod względem wzrostów niedoścignione okazały się Grecja i Hiszpania.

Jeszcze przed oficjalnym komunikatem, potwierdzającym popyt na długi Portugalii, WIG20 zyskał ponad jeden procent i dotarł do okrągłego poziomu 2700 pkt.Wiele godzin musiało upłynąć, zanim popytowi udało się powiększyć skalę wzrostów do ostatecznych 1,74 proc., jednak końcowy rezultat został wypaczony przez KGHM, który zyskał ponad 8 proc.

Najważniejsze obawy budził dziś koszt rolowania portugalskiego długu. Okazało się, że wcale nie jest tak źle z zaufaniem do tego kraju, ponieważ przetarg obligacji można uznać za udany. 10-letnie papiery miały rentowność niższą niż w listopadzie, a popyt wyraźnie przewyższył podaż. Taki wynik powinien, przynajmniej na kilka dni, uspokoić rynki, a dodatkowym stabilizatorem będzie fakt, że swoją obecność na aukcji ujawnili Chińczycy. Jeżeli chociaż część ich gigantycznych rezerw walutowych wspomoże bankrutujące euro-gospodarki, to przynajmniej w pierwszym kwartale nie zobaczymy kontynuacji problemów finansowych strefy euro.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Kiedy chińskie fundusze angażowały się w Portugali, amerykański sekretarz skarbu, Timothy Geithner, kolejny raz zaznaczał, że chińska waluta jest silnie niedowartościowana. Jego zdaniem im szybciej zostanie umocniona, tym łatwiej będzie zwalczyć inflację w Państwie Środka. Na razie to nic nie znaczące słowa, ale im dłużej będzie utrzymywać się powolne ożywienie w Stanach, tym mocniejsze staną się tego typu naciski. Z europejskich danych wparciem dla byków była informacja o rekordowym wzroście PKB w Niemczech w 2010 roku. Wynik +3,6 proc. jest najlepszy od zjednoczenia zachodnich sąsiadów, ale trzeba pamiętać, że rok wcześniej spadek sięgnął 4,7 proc., co oznacza że jeszcze nie odrobiono pokryzysowych strat.

Polecamy serwis: Kredyty

W środę, w zaledwie dwóch ruchach, WIG20 odrobił straty z całego tygodnia, ale dalsze budowanie wzrostów w oparciu o dwa-trzy walory nie ma większych szans powodzenia. Uwzględniając ostatnią słabość sektora finansowego, z taniejącym PZU na czele i znacznymi wymianami na PKO BP, nie przekładającymi się na wzrosty, można założyć, że rynek nie będzie w stanie pokonać grudniowych szczytów. Z drugiej strony bez korekty na surowcach podaż nie zyska argumentów i przynajmniej do tego czasu indeks utrzyma się w zakresie grudniowej zmienności, z silnym wsparciem przy 2600 pkt.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...