Niewielki ruch na GPW

Dzisiejszy dzień na warszawskim parkiecie upłynął spokojnie. Do końca dnia indeksy znajdowały się pod kreską. Dopiero wówczas WIG20 odrobił straty, zaś obraz rynku uległ zmianie.

W środę na rynkach finansowych widoczna była tendencja do realizacji zysków. Najmocniej traciły na wartości te instrumenty, które dzień wcześniej odnotowały najwyższe wzrosty. Przykłady to choćby indeks giełdy w Atenach, który wczoraj zyskał 2,7 proc., a dziś przed południem, tracąc 1 proc., znalazł się w czołówce spadkowiczów. Podobnie londyński FTSE, najpierw wzrósł o 1,3 proc., aby następnie zniżkować o 0,4 proc., co wystarczyło, by znalazł się wśród najgorszych indeksów w Europie. Na naszym rynku, po dwudniowym szaleństwie, akcje KGHM w niektórych momentach traciły nawet 2 proc.

Handel miał jednak spokojny przebieg. Indeksy w Warszawie zaczęły sesję od niewielkich spadków i przez cały dzień przebywały pod kreską. Wskaźnik największych spółek, pozbawiony miedziowego napędu, stracił na otwarciu 0,6 proc. i tylko raz, przed południem, podjął próbę zbliżenia się do poziomu wtorkowego zamknięcia. Byki nie miały jednak odpowiedniej siły. A ponieważ i niedźwiedzie nie przejawiały większej chęci do działania, WIG20 poruszał się w wąskim przedziale 2743-2763 punktów.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Poza tracącymi 2 proc. walorami KGHM, zniżkę o podobnej skali zaliczyły akcje Telekomunikacji Polskiej i PBG, a po południu do tego grona zbliżały się walory PZU. Przed większymi stratami indeks największych spółek powstrzymywały zwyżkujące o ponad 1 proc. akcje Pekao, Lotosu i Cyfrowego Polsatu. Zmiany kursów walorów pozostałych blue chipów były niewielkie i nie przekraczały kilku dziesiątych procenta.

Niewiele też działo się na pozostałych europejskich parkietach. Liderami wzrostów był Madryt, gdzie indeks zyskał prawie 1,5 proc. i Paryż, gdzie zwyżka była o połowę mniejsza. We Frankfurcie, przez większą część dnia, DAX znajdował się pod kreską, jednak trzykrotnie podejmował próbę pokonania poziomu 7000 punktów. Za każdym razem pojawiała się podaż, która spychała wskaźnik w dół. Uspokojenie nastrojów widoczne było również na giełdach krajów najbardziej zagrożonych kryzysem. W Mediolanie i Dublinie wskaźniki zwyżkowały po ponad 1 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Nieliczne dziś dane makroekonomiczne nie były w stanie rozruszać inwestorów. DAX-owi nie pomogła informacja o 2,9 proc. wzroście produkcji przemysłowej w październiku, choć mogła ona zrobić wrażenie na tle oczekiwań, sięgających zaledwie 0,9 proc. Nieco rozczarowująca była nadwyżka w niemieckim bilansie handlowym. Nie zareagowano też na spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach Zjednoczonych, wynoszący 0,9 proc.

Na naszym parkiecie ruch zaczął się przed końcem sesji, a fixing przyniósł zmianę obrazu rynku. Zniżkujący o 0,5 proc. WIG20 ostatecznie stracił jedynie 0,05 proc., wskaźnik szerokiego rynku zwiększył swoją wartość o 0,08 proc., mWIG40 wzrósł o 0,4 proc., a sWIG80 – o 0,17 proc. Akcje KGHM zakończyły dzień wzrostem, sięgającym 0,3 proc., a walory Telekomunikacji Polskiej – ponad 3 proc. zniżką. Obroty wyniosły niecałe 1,6 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...