Dobra passa na giełdzie dobiega końca?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
inforCMS
Duże obroty z chwilą dotarcia WIG do tegorocznego szczytu sugerują, że na tym poziomie może dojść do poważniejszych rozstrzygnięć dotyczących średnioterminowej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Z kolei spadek WIG poniżej 44,1 tys. pkt skłaniałby do obaw, że potencjał zwyżkowy się wyczerpuje.

Wątpliwości na giełdzie

Symbolicznym przekroczeniem przez indeks WIG kwietniowej górki w cenach zamknięcia zakończyła się pierwsza sesja tego tygodnia na warszawskiej giełdzie. Jednocześnie nie udało się przekroczyć tegorocznego maksimum biorąc pod uwagę notowania osiągnięte w ciągu dnia. Przez cały dzień WIG tkwił pomiędzy tymi dwoma poziomami. Można to odczytywać jako wyraz obawy inwestorów, że po raz kolejny powtórzy się sytuacja, w której ustanowienie nowego szczytu hossy wyczerpie potencjał wzrostowy rynku, a nie da impulsu do kontynuacji ruchu w górę.

Sesja praktycznie nie miała historii. Na fali korzystnych wiadomości z chińskiej gospodarki i uspokajających doniesień dotyczących terminu wprowadzania bardziej restrykcyjnych wymogów kapitałowych dla banków rynek zaczął notowania na wysokim poziomie i do końca dnia na nim pozostał. Dziś inwestorów czeka więcej emocji. W przeciwieństwie do poniedziałku w ciągu dnia pojawią się dane gospodarcze, na które zazwyczaj zwracają oni uwagę. Jeszcze przed południem poznamy wrześniowy indeks ZEW, obrazujący oceny analityków i ekonomistów dotyczące perspektyw niemieckiej gospodarki, oraz lipcową produkcję przemysłową w strefie euro. Po południu podane zostaną sierpniowa inflacja w Polsce, a potem sierpniowa sprzedaż detaliczna w USA.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

WIG ma dziś za zadanie utrzymać się ponad 44,1 tys. pkt, by można było myśleć o kontynuacji ruchu w górę. Zamknięcie poniżej tej bariery potwierdzałoby obawy, że pomyślna passa giełdy stopniowo dobiega końca.

Rynki nieruchomości

Swoje prognozy dla rynków nieruchomości na świecie na 2011 r. przedstawił Knight Frank, globalny broker nieruchomościowy. Przewiduje, że najmocniej ceny domów pójdą w górę w Hongkongu. Wzrost ma tam w przyszłym roku sięgnąć 12% wobec 18% w tym roku. Dwoma kolejnymi rynkami z najszybszym wzrostem cen mają być Rosja oraz Malezja (zwyżki odpowiednio o 11,3% wobec 8,8% w tym roku oraz o 10% wobec 0% w tym roku). Najgorzej sytuacja ma wyglądać w Irlandii, Hiszpanii i Kanadzie, gdzie zapowiadane są spadki cen. Dla Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii przewidywany jest symboliczny wzrost.

Tymczasem sierpniowa ankieta RICS, instytucji zrzeszającej pośredników nieruchomościowych w Wielkiej Brytanii, wykazała najsłabsze nastroje od maja 2009 r. Odsetek agentów spodziewających się obniżki cen mieszkań aż o 32 pkt proc. przekroczył odsetek tych, którzy liczą na wzrost. Miesiąc wcześniej przewaga wynosiła 8 pkt proc. Spodziewano się, że wskaźnik zejdzie do minus 12 pkt.

Przeczytaj także: Sytuacja deweloperów nie poprawiła się

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...