Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Nie ustępują obawy przed osłabieniem koniunktury gospodarczej

Jak duże są obawy na rynkach finansowych przed osłabieniem koniunktury w amerykańskiej, jak również globalnej, gospodarce, najlepiej pokazała wtorkowa sesja. Mimo dobrych wiadomości ze sfery makroekonomicznej giełdy nie były w stanie utrzymać się na większych plusach. Nastroje niewiele poprawił odczyt wskaźników wyprzedzających koniunktury w Chinach, które w sierpniu poprawiły się względem wcześniejszego miesiąca. Inwestorzy wyraźnie zwracają uwagę, że niekorzystną tendencję trudno ostatecznie uznać za zakończoną.

Na marginesie, cieszy, że sierpniowy PMI dla Polski wyraźnie się podniósł. W naszym przypadku widać w dalszym ciągu korzystne oddziaływanie niskiej bazy porównawczej, która będzie obecna do września. Jednocześnie odczyty wskaźnika PMI są już na tyle wysokie, że naturalne staje się oczekiwanie na jego schłodzenie w kolejnych miesiącach. Tak samo, jak w przypadku innych państw, kluczowe jest w tej sytuacji pytanie o skalę osłabienia.

Przeczytaj: Polska gospodarka ma się lepiej niż przewidywano

Po południu poznamy dziś indeks aktywności dla amerykańskiego przemysłu. Uwagę będą też przyciągać dane z rynku pracy, czyli raporty ADP oraz Challengera. Dla obserwatorów rynku nieruchomości ważne będą wydatki budowlane. W przypadku żadnych z tych danych nie ma wygórowanych oczekiwań. Rynek pracy ma wykazać się poprawą, na rynku nieruchomości widoczna ma być dalsza presja, a aktywność przemysłu ma się zmniejszać. W takich warunkach trudno szukać impulsów do zwyżki cen akcji.

Rynki nieruchomości

Liczba zaakceptowanych w lipcu wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii okazała się wyższa od spodziewanej i wyniosła 48,7 tys. Było to nawet minimalnie więcej niż miesiąc wcześniej. Te dane nie zmieniły jednak ogólnego obrazu rynku kredytowego na Wyspach, gdzie zainteresowanie zadłużaniem się, by kupić mieszkanie jest ograniczone. Wciąż utrzymuje się na poziomie o około połowę niższym niż w szczytowym momencie ostatniego boomu na rynku nieruchomości. Regres widać też w porównaniu z sytuacją z II połowy minionego roku, kiedy to liczba przyjętych wniosków sięgała nawet 60 tys.

Lepszy od oczekiwanego okazał się indeks cen domów S&P/Case Schiller w USA. Podniósł się o 4,2% w skali roku. Ten wskaźnik jest uznawany za najlepszy miernik cen domów ze względu na to, że pod uwagę bierze wartość podobnej próbki nieruchomości, a nie jedynie transakcje, które są przeprowadzane na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że wiosną 2009 r. dynamika spadku wynosiła blisko 20%.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...