Zwątpienie na rynkach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
rozwiń więcej
inforCMS
Oprócz emerging markets, praktycznie wszystkie rynki finansowe, potwierdziły ostatnio, że kontynuują bessę. W poniedziałek stało się tak z parkietem w USA, który spadł poniżej ubiegłorocznego minimum. Wcześniej uczyniły to między innymi nasza giełda, rynki europejskie (DJ Stoxx 600), czy rynek surowcowy (CRB).

W słabej formie są też obligacje, a rynek pieniężny nie przynosi obecnie realnego dochodu. Widać, że możliwości zarabiania pieniędzy jest bardzo niewiele. Można ich szukać, grając na długo, czyli zyskując Dy ceny rosną, jedynie na rynku złota oraz na walutach. Można zakładać, że w najbliższym czasie nowy dołek bessy ustanowią rynki wschodzące, a pojawiające się ostatnio głosy o tym, że takie rynki i gospodarki, jak chińska, czy brazylijska najgorsze mają za sobą, okażą się przedwczesne. Generowane w ostatnich dniach sygnały sprzedaży mają nie tylko swój krótkoterminowy wymiar, zapowiadając kontynuację rozpoczętych przed kilkoma tygodniami fal spadkowych, ale również długookresowy, przemawiający za wydłużeniem się w czasie obecnych problemów gospodarczych.

W kontekście zachowania rynków z ostatniego czasu pod dużym znakiem zapytania staje najbardziej popularny obecnie scenariusz wśród przedstawicieli największych instytucji finansowych, tak w Polsce, jak i na świecie, zakładający poprawę koniunktury gospodarczej i tym samym giełdowej w II połowie tego roku po tym, jak w I jego części rynki będą pod presją złych wiadomości gospodarczych i korporacyjnych.

Wydaje się, że na okres kiedy to doniesienia tego rodzaju będą dominować nad sygnałami dotyczącymi tego, co dzieje się w branży finansowej, trzeba jeszcze poczekać. W związku z tym oczekiwania, że to tego rodzaju wiadomości będą decydujące dla zachowania giełd są zbyt pochopne. Raczej trzeba na to będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy. W tym czasie natomiast będą decydować się losy branży bankowej i finansowej w Ameryce i na świecie. Coraz bardziej realne staje się przynajmniej częściowe jej znacjonalizowanie. Mimo dotychczasowej pomocy, kosztującej setki miliardów dolarów, nie udało się uzyskać praktycznie żadnych pozytywnych efektów.

Pomysły na dokapitalizowanie, czy przejmowanie jednych banków przez drugie okazują się zupełnie nieskutecznego. Przykładami są tu Bank of America, który początkowo opierał się trudnościom, a po wchłonięciu Merrill Lynch zaczął mieć problemy, czy AIG, który mimo dużej pomocy ze strony państwa nie wykazuje oznak uzdrowienia (ma ponieść kolejne gigantyczne straty).

Na komentarz zasługuje wspólna akcja władz państw z naszego regionu w celu obrony kursu lokalnych walut. Tak, jak werbalna interwencja premiera Tuska, sprzedaż walut przez Ministerstwo Finansów, pomogło to trochę, ale jednocześnie po początkowej poprawie w dalszej części dnia znów znaleźli się chętni do sprzedawania złotego i innych walut z regionu. W takiej sytuacji rośnie ryzyko przekroczenia przez euro bariery 5 zł, po tym, jak okaże się, że wyczerpują się werbalne możliwości oddziaływania przez władze na kursy, a potrzeba realnych działań. Tu potrzebny mogą okazać się większe od potencjału.

Wszystko więc wskazuje, że na naszą giełdę nadal będą oddziaływać niekorzystne nastroje na świecie. Co więcej, można zakładać, że w najbliższych dniach tempo ruchu w dół przyspieszy po tym, jak rynki pokonały ubiegłoroczne minima. W początkowej fazie dzisiejszych notowań, głównie za sprawą PKO BP oraz Pekao, WIG traci ponad 1,5%. W efekcie wyrównuje poprzedni dołek. Droga do 18,5 tys. pkt stoi otworem. Warto odnotować kolejne słabe dane dotyczące lutego. Tym razem rozczarował niemiecki Ifo, który spadł do najniższego poziomu od 16 lat.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...