Komentarz tygodniowy 15-21 grudnia

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
rozwiń więcej
inforCMS
Wskaźnik inflacji konsumenta, w ujęciu rok do roku, obniżył się w listopadzie do 3,7% (4,2% miesiąc wcześniej). Na słabniecie dynamiki inflacji wpłynął spadek cen paliw (5,8% m/m) i ograniczony wzrost cen żywności (0,7% m/m). Niższy był też wzrost cen nośników energii (1,7% m/m). Jest to kolejny już odczyt pokazujący, że krajowa gospodarka weszła na ścieżkę dezinflacji.

Można oczekiwać, że grudniowa inflacja będzie jeszcze niższa, a w pierwszym kwartale 2009 roku zejdzie w okolice 3,0%. Niknąca presja cenowa koresponduje z danymi ze sfery realnej, które nie pozostawiają wątpliwości, że dynamika gospodarki słabnie.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie odnotowano ujemną dynamikę zatrudnienia. W gospodarce narodowej ubyło 12 tys. miejsc pracy, w efekcie czego wskaźnik rocznego zatrudnienia obniżył się do 3,1% ( 3,6% w poprzednim miesiącu). Pogarszająca się kondycja w firmach spowodowała presje na obniżanie wynagrodzeń pracowników. Roczna dynamika płac spowolniła do 7,4% (przy oczekiwaniach na poziomie 8,8%). Sygnały płynące z polskich przedsiębiorstw wskazują że w kolejnych miesiącach trend ten będzie się nasilał.

Najbardziej zaskakujące, niestety negatywnie, okazały się opublikowane w czwartek dane o listopadowej produkcji przemysłowej. Produkcja spadła o 13,1% m/m i aż o 8,9% r/r. Nawet po  oczyszczeniu z efektów sezonowych dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w listopadzie - 4,2% r/r. Tak słaby odczyt to głównie skutek spadku produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-8,4% r/r).  Spadł też indeks wytwarzania i zaopatrywania w energie elektryczna, gaz i wodę. Niepokoi wielkość listopadowego spadku. Jeśli trend spadkowy w kolejnych miesiącach będzie równie silny, może zagrozić dynamice wzrostu całej gospodarki. Obecnie oczekuje się, że w całym 2009 polski Produkt Krajowy Brutto wyniesie nieco poniżej 3%.

Po całomiesięcznym cyklu słabych danych gospodarczych, obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych, na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (23 grudnia) wydaje się niemal pewna. Niektórzy uczestnicy rynków oczekują obniżki o 75 punktów bazowych.

Ubiegły tydzień cechował się dużą zmiennością na lokalnym rynku walutowym. Złoty przez większość tygodnia osłabiał się. W konsekwencji doszło do werbalnych interwencji prezesa NBP, Sławomira Skrzypka. Zapewniał on, że fundamenty polskiej gospodarki wskazują na to, że deprecjacja polskiej waluty nie jest uzasadniona. Ponadto projekt przyszłej ścieżki rozwoju gospodarczego, jak i inne wskaźniki makroekonomiczne wskazują na to, że ta obecna deprecjacja nie wynika z racjonalnych decyzji inwestorów, ale być może z emocji. Sławomir Skrzypek podkreślił, że jest spokojny o przyszłość polskiej waluty. Dodał, że obecne przewartościowanie złotego może - paradoksalnie - przynieść korzyści. Dotyczy to głównie eksporterów, którzy dzięki słabszemu złotemu mogę neutralizować negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego za granicą.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...