Ubezpieczenie na wakacje, czyli jak spędzić urlop w spokoju

Andrzej Kowerdej
rozwiń więcej
Urlop / Fotolia
Złamana noga, kradzież bagażu, stłuczka samochodu lub zniszczone mienie w mieszkaniu, mogą skutecznie pozbawić urlopowego nastroju i zmienić wyjazd marzeń w katastrofę. Receptą na spokojny sen jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego poprzez kupno polisy.

Zbliżają się miesiące urlopowe. Z pewnością wiele osób już mają zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Z niecierpliwością wypatrują prognozy pogody w internecie. Myślami są już na leżakach, na plażach, w górach lub gdziekolwiek indziej, gdzie zaplanowali swój wyjazd. Jednak żeby urlop się udał i obył się bez zmartwień oraz stresu, ważna jest nie tylko pogoda.

Twoje Zdrowie

Jeżeli zakładamy spędzenie urlopu w kraju, to nie musimy się aż tak martwić o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż opłacamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach obowiązkowego ubezpieczenia ZUS, już gwarantuje, że w razie problemów posiadamy dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju. Ale uwaga, niezbędnym może się okazać dowód ubezpieczenia np. druk RMUA lub odcinek renty. Lepiej taki dokument mieć przy sobie podczas wyjazdu. Można się też dowiedzieć, czy w ramach ubezpieczenia grupowego, jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia, na wypadek poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia jeśli planowany jest wyjazd za granicę. W tym wypadku zależne jest także czy urlop odbywa się w Unii Europejskiej  czy też poza jej granicami. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia ubezpieczenie właśnie w państwach Wspólnoty. Można ją otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i ważna jest przez dwa miesiące. Jeżeli jednak urlop planowany jest w innym miejscu na świecie, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia jest mile widziane. Zawierając taką umowę trzeba zwrócić uwagę między innymi na górny limit odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela. Często zdarza się, że jest ona stosunkowo niska i niestety ubezpieczony musi dokładać z własnej kieszeni. Trzeba mieć też na uwadze, że w większości przypadków towarzystwo zwraca koszty leczenia w placówce za granicą. Jednak wcześniej sami musimy zapłacić za otrzymaną pomoc. To oznacza, że na taką ewentualność trzeba się przygotować finansowo. Ważne jest też, aby pamiętać, że taką dokumentację medyczną należy następnie przetłumaczyć na język angielskim, jeśli została wystawiona w innym języku.

Jeżeli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, to właśnie ono musi zadbać o takie ubezpieczenie. Najczęściej w zakresie zawartej umowy jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz utrata lub zniszczenie bagażu. Jednak zdarza się, że ten zakres jest bardzo wąski. Stąd też często warto rozważyć, zawarcie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na okres wyjazdu.

Polecamy: Kredyt i polisa

Twój Samochód

Zabezpieczeniem pojazdu w czasie podróży jest ubezpieczenie autocasco oraz assistance. W przypadku jeżeli pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku lub zdarzeń losowych albo zostanie skradziony, odszkodowanie zostanie wypłacone właśnie z polisy AC. Z kolei assistance daje gwarancję, iż przykładowo w przypadku awarii samochodu, przyjedzie pomoc drogowa.

A co jeżeli planowany jest wyjazd samochodem poza granicę Polski? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach obowiązuje krajowe ubezpieczenie OC. Jeżeli tak jest, trzeba wyrobić u własnego ubezpieczyciela Zieloną Kartę. Natomiast jeżeli planowany będzie w kraju, w którym nie obowiązuje ani polskie OC ani Zielona Karta, niezbędne okaże się wtedy ubezpieczenie graniczne. Można je wtedy nabyć w momencie przekraczania granicy tego państwa.

Ważne jest także, aby przed wyjazdem za granicę, sprawdzić zakres ubezpieczeń AC oraz assistance. W jakich krajach obowiązuje ochrona oraz jakimi kwotami dysponuje się na wypadek holowania lub parkowania powypadkowego. Warto też wcześniej, zapoznać się z zapisami w polisie, jak postępować w razie wypadku.

Polecamy: Kredyt hipoteczny z dopłatą na energooszczędny dom

Twój dom

Czas urlopów to czas żniw dla złodziei. Aby nie martwić się podczas wyjazdów co się dzieje w domu, warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które ochroni nas nie tylko w przypadku kradzieży, ale także pozostałych  zdarzeń losowych. Przecież na urlop może wyjechać także roztargniony sąsiad, który zapomniał zakręcić wodę, w wyniku czego może zalać okoliczne mieszkania. Bycie nieuważnym działa także w drugą stronę. Jeśli nam zdarzy się zalać sąsiadów, ich towarzystwo może pociągnąć nas do odpowiedzialności. W takich wypadkach przydaje się ubezpieczenie OC, które często jest dodatkiem do ubezpieczeń nieruchomości. Wyjeżdżając na urlop warto pomyśleć nad takim pakietem.

Planowanie wakacji to nie tylko wybranie miejsca oraz spakowanie się do walizek. Ubezpieczenia są niezbędnym aspektem każdego wyjazdu i należy o nich pamiętać. Dodatkowo nie zaszkodzi pamiętać także o zamknięciu okien, dodatkowym zabezpieczeniu mieszkania na wypadek kradzieży, zakręceniu zaworów z wodą czy też włączeniu alarmu, jeśli taki posiadamy. Po co niepotrzebnie się martwić. Skoro wyjazd wakacyjny jest po to, aby odpocząć nie tylko fizycznie ale także psychicznie, to warto wyeliminować wszystkie możliwe zmartwienia.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...