Bankowość mobilna w Polsce

finanse, pieniądze, monety/fot. Fotolia / Fotolia
Bankowość mobilna. Bankowość internetowa na komórki i smartfony to kolejny krok rozwoju ofert bankowych. Czy bankowość mobilna jest możliwa w Polsce?

Bankowość mobilna w Polsce raczkuje. Wprawdzie prężnie, ale wciąż raczkuje. Ostatnimi czasy można odnotować wzrost liczby aplikacji przeznaczonych na smartfony, które mają rozbudowane funkcje, takie jak… możliwość dokonywania przelewów jednorazowych. Bo wbrew pozorom, tak podstawowa rzecz jak możliwość dokonania przelewu wcale nie jest standardem.

Bankowość mobilna, czyli...

Aplikacji i lżejszych wersji stron internetowych jest coraz więcej, bo przybywa urządzeń mobilnych je obsługujących. W zeszłym roku w Polsce sprzedano ponad 3 mln smartfonów, na rynku jest ich aktywnych ponad 6 milionów. To sporo, ale jednak wciąż stawia to pewne ograniczenia w możliwości dotarcia do użytkowników. Należy też pamiętać też, że nie każdy posiadacz smartfona umie z niego w pełni korzystać. Ba, w naszym kraju większość Polaków nie wie, co to jest bankowość mobilna. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Homo Homini w ubiegłym roku. Ponad połowa ankietowanych (54,3%) nie słyszała o bankowości mobilnej, 25,4% słyszało, ale nie wie dokładnie, co to jest. Z tych klientów, którzy wiedzieli, czym jest bankowości mobilna, aż 80,2% w ogóle nigdy z niej nie korzystało. Na pytanie zadane w tym badaniu „Czy korzysta Pan/Pani z Internetu w telefonie komórkowym?” 72% badanych odpowiedziała negatywnie. Jak oszacował Instytut Homo Homini, obecnie z banku w komórce korzysta zaledwie 3,5% wszystkich klientów banków, czyli ok. 850 tys. osób. W 100% są to użytkownicy bankowości elektronicznej. Wyniki te mówią same za siebie.

Polecamy: Zmiana rachunku na nowy może się opłacić – sprawdź, konkurencyjne oferty

Co możemy robić?

Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej aplikacjom mobilnym udostępnianym przez banki ciężko się dziwić tym wynikom. Wciąż jest problem z dokonaniem jednorazowego przelewu do obcego banku. Jeszcze niedawno większość aplikacji na to nie pozwalała. Standardowo dokonywać możemy jedynie przelewów zdefiniowanych wcześniej za pomocą panelu konta – a do tego mamy dostęp korzystając z pełnej wersji serwisu. Takim przykładem może być MutliBank, który niedawno wypuścił mobilną aplikację dla swoich klientów. Nie dokonamy żadnego przelewu, do którego realizacji wymagane jest potwierdzenie sms. Ten sam problem napotkamy próbując dokonać przelewu za pomocą mobilnej wersji „lite” serwisu MutliBanku.

Problemem jest też liczba banków, która udostępnia rozwiązania mobilne, w tej chwili jest ich 10. Spośród nich możliwość dokonania jednorazowego przelewu mamy w: Raiffeisen Banku, Banku Millennium, Pekao SA, Alior Banku, Getin Banku, Nordea Banku, i od niedawna w mBanku. Tej opcji nie udostępniają Citi Handlowy, BZ WBK oraz wspomniany MultiBank. Co ciekawe, w większości przypadków nie ma problemy z dokonaniem spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Jest to właściwie standard.

Jak nie przelewy, to co?

Banki starają się wynagrodzić pewne niedogodności związane z brakiem części usług wprowadzając dodatkowe rozwiązania. Może nie zawsze one są bardzo przydatne czy praktyczne, jednak mogą stanowić ciekawe urozmaicenie. W prawie wszystkich aplikacjach możemy sprawdzić, jakie są kursy walut banku, kilka oferuje możliwość lokalizowania bankomatów i najbliższych placówek. Citi Handlowy, mBank i Pekao SA oferują lokalizację najbliższych punktów rabatowych – to może się przydać. Co ciekawe, za pomocą większości aplikacji możemy założyć nową lokatę. Wprawdzie nie jest to raczej czynność, której dokonujemy w ruchu, rzecz nagłej potrzeby – tak jak konieczność wykonania przelewu, ale zawsze to dodatkowa w miarę sensowna opcja.

Polecamy: Konto za 0 zł za wszystko bez haczyków? Sprawdź czy są takie oferty

Nie wszystkie platformy

Kolejnym powodem słabej powszechności aplikacji mobilnych jest ich dostępność na różnych platformach. Tylko Raiffeisen Bank i Pekao SA oferują swoje aplikacje na wszystkie na wszystkie powszechne systemy operacyjne: Android, Symbian, Windows Mobile, iOS, Java, BlackBerry. O ile brak dostępności aplikacji pod BlackBerry da się zrozumieć, urządzenia te są w naszym kraju stosunkowo mało popularne, to zastanawiający jest brak dostępności aplikacji od Aliora (tylko iOS) czy MultiBanku pod Androida – najpowszechniejszy system operacyjny w Polsce. Na szczęście przynajmniej, jeśli chodzi o MultiBank ma się to niedługo zmienić. Jednak, jeśli banki chcą zdziałać tutaj więcej powinny się poważnie zastanowić nad wypuszczeniem wersji także pod inne systemy, chociażby Symbiana.

Przyszłość raczej odległa

Analitycy rynku przewidują, że bankowość mobilna ma przed sobą przyszłość. Po tempie wprowadzania nowych rozwiązań oraz zwiększania się nowych aplikacji widać, że banki rozwijają i będą rozwijać te rozwiązania. Możliwość dokonania przelewu w dowolnej chwili z własnego telefonu może być przydatna. Jednak powszechność informacji na ten temat, oraz małe zaufanie (wszak klienci wciąż mają problem z paypassem i paywavem) może spowodować, że będzie to nadal oferta niszowa. Zwłaszcza, że obecna forma bankowości internetowej wciąż nie uległa wyczerpaniu.

Eksperci Totalmoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...