Ile obligacji detalicznych kupiono w listopadzie?

Zainteresowanie obligacjami detalicznymi wśród inwestorów indywidualnych nie słabnie. W listopadzie sprzedano ich ponad 2 mln sztuk, więcej niż w październiku, choć ilość jest porównywalna. 55 proc. sprzedaży stanowiły „dwulatki”, poprawił się również popyt na „trzylatki”, ponieważ ich oprocentowanie wzrosło do 3,85 proc.

W listopadzie 2010 roku sprzedano łącznie 2 041 013 szt. obligacji detalicznych, nieco więcej niż w październiku 2010 roku, gdy sprzedano 1,995 mln sztuk pierwszorzędnych papierów Skarbu Państwa. Listopadowa sprzedaż była równocześnie największa od kwietnia bieżącego roku. Duży wpływ na wynik sprzedaży miały obligacje trzyletnie, których oprocentowanie wzrosło w stosunku do poprzedniej emisji z 3,79 do 3,85 proc. Przełożyło się to na zwiększenie popytu. Obligacje trzyletnie są jedynymi, pierwszorzędnymi papierami skarbowymi, notowanymi na rynkach kapitałowych – warszawskiej giełdzie „Catalyst” i rynku BondSpot.

Tradycyjnie już obligacje dwuletnie stanowiły większą część popytu na pierwszorzędne papiery Skarbu Państwa. W listopadzie inwestorzy nabyli 1 105 965 popularnych „dwulatek”, co stanowiło 55 proc. całości sprzedaży. Na drugim miejscu uplasowały się obligacje trzyletnie, których kupiono 419 034 szt. – co piąta, sprzedana w listopadzie obligacja, to właśnie „trzylatka”. Do wyników doliczyć należy również sprzedaż 297 294 sztuk obligacji czteroletnich i 218 720 sztuk obligacji dziesięcioletnich. Łączna wartość obligacji, kupionych w listopadzie przez inwestorów indywidualnych, wyniosła 204 011 439 PLN.

Dowiedz się także: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

- Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwiększyć w listopadzie oprocentowanie obligacji trzyletnich co, jak widać po wynikach, podniosło ich atrakcyjność w oczach inwestorów. To dobry sygnał dla nas, a większe zyski dla osób lokujących swój kapitał w obligacjach detalicznych – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Inwestycja w obligacje detaliczne Skarbu Państwa to najbezpieczniejszy sposób na stałe zyski. Jednocześnie jest to inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna ilość kapitału, wymagana do rozpoczęcia inwestycji, jest bardzo niewielka.


W listopadzie sprzedano najwięcej „dwulatek”

W listopadzie sprzedano 1 105 965 obligacji z serii DOS1112 – o 21,70 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to sprzedano 1 412 591 sztuk „dwulatek”, ale o 13,85 proc. więcej niż we wrześniu 2010 roku – sprzedano wówczas 971 340 sztuk dwuletnich obligacji.

Ten rodzaj pierwszorzędnych papierów dłużnych cieszył się w listopadzie br. podobnym zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn. Wykonali oni podobną ilość transakcji, odpowiednio; 2 073 i 2 035. Zdecydowanie najwięcej transakcji, 45 proc. dokonanych zakupów, znajdowało się w przedziale 100-500 sztuk. Sporo było również drobnych zakupów, do 50 sztuk. Stanowiły one 24,81 proc. sprzedaży.

Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 77 088 sztuk „dwulatek”, czyli 7 proc. całości sprzedaży tego rodzaju obligacji detalicznych.
Tradycyjnie już, obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 239 958 i 153 234 sztuk.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 4 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Większe zainteresowanie obligacjami trzyletnimi

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Już podczas pierwszego miesiąca emisji serii TZ1113 inwestorzy kupili ich 419 034 sztuk, o 23,3 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu poprzedniej emisji, czyli w sierpniu 2010 roku. Podobnie jak w przypadku „dwulatek”, ten typ obligacji największą popularnością cieszył się na Mazowszu i na Śląsku. Mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.

Nieco ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w pakietach, liczących 100-500 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 13,87 proc. „trzylatek”.
W listopadzie 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

Obligacje czteroletnie – mazowieckie, wielkopolskie i Śląsk

Województwami, gdzie sprzedano w listopadzie 2010 roku najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (54 453 szt.), wielkopolskie (52 762 szt.) i śląskie (44 751 szt.). W całym kraju sprzedano 297 294 „czterolatek”, z czego 10 proc. poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Większość inwestorów stanowili mężczyźni – kupili oni 182 928 sztuk, co stanowiło 61,5 proc. sprzedaży.

Sprzedaż wyniosła 29 723 240,6 PLN, z czego poprzez zamianę kupiono obligacje na kwotę 6 153 240,6 PLN.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 4,50 proc.

Jedna obligacja dziesięcioletnia na trzy kupiona przez e-kanał

W listopadzie 2010 roku inwestorzy nabyli 218 720 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego aż 36,71 proc. obligacji dziesięcioletnich kupionych zostało poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim – 43 277szt., pomorskim – 19 141 szt. i śląskim – 16 699 szt.
Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Większość tych papierów dłużnych została nabyta w pakietach nie przekraczających 50 sztuk. Dokonano 1 373, tego typu transakcji, podczas gdy wszystkich transakcji kupna „dziesięciolatek” było 1 910.

Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych – pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki ustawowe.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w listopadzie 2010 r. wynosiło 5,25 proc.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale zachęcani są także do skorzystania z innej formy zakupu. Mogą oni złożyć zlecenie przez e-kanał – przez telefon, Internet lub serwis www.obligacjeskarbowe.pl, jak również poprzez konto Inteligo.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...