Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji

DORADCA-UE.pl
portal
rozwiń więcej
Projekty 45 plus szansą na podniesienie kwalifikacji
W związku z dynamicznym wzrostem liczby projektów finansowanych przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaczęto wyodrębniać różne grupy docelowe, do których adresowane są poszczególne przedsięwzięcia. Jedną z takich grup, dla której tworzona jest coraz bogatsza oferta kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje bądź umożliwiających zdobycie nowego zawodu, są osoby powyżej 45 roku życia.

Środki na realizację projektów dla osób po 45 roku życia mogą zostać przyznane w ramach różnych Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. O tym, z którego Priorytetu zostanie sfinansowane dane przedsięwzięcie, decyduje m.in. miejsce zamieszkania danej osoby, a także jej aktualny status na rynku pracy. Istnieją oddzielne projekty skierowane wyłącznie dla mieszkańców terenów wiejskich bądź też wyłącznie dla osób bezrobotnych, które chcą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności, by w dalszym etapie łatwiej znaleźć zatrudnienie. Kolejną grupą projektów są takie inicjatywy, które mają na celu kształtowanie oraz wspieranie przedsiębiorczych postaw wśród osób powyżej 45 roku życia, np. poprzez przydzielanie środków na utworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze inna oferta przygotowana została dla osób zatrudnionych. Obejmuje ona w głównej mierze kursy i szkolenia z zakresu języków obcych, obsługi komputera, a także tzw. umiejętności „miękkich”, które pozwalają na lepsze dostosowanie się do warunków panujących na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a także zapobiegają zjawisku wykluczenia społecznego wśród uczestników.

Projekty przeznaczone dla osób powyżej 45 roku życia są realizowane w ramach Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Priorytet VII ma za zadanie promowanie integracji w społeczeństwie, a więc zapobieganie przejawom dyskryminacji różnych grup społecznych. Z kolei, w obrębie priorytetu VI realizowane są działania mające na celu poprawę dostępu do zatrudnienia oraz zwiększanie aktywności zawodowej osób z danego regionu.

Przeczytaj również: Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

W ramach Poddziałania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” można otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tysięcy złotych. Także w priorytecie VIII („Regionalne Kadry Gospodarki”) można znaleźć projekty skierowane dla osób w wieku 45 lat i więcej. Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw” pozwala na dofinansowanie szkoleń, kursów oraz doradztwa zawodowego dla kadr zarządzających oraz pracowników przedsiębiorstw.

W zasadzie w każdym województwie w Polsce powstają projekty skierowane dla osób z grupy „45 plus”, realizowane zarówno przez urzędy pracy, jak i różnego rodzaju fundacje oraz firmy prywatne. Nasuwa się zatem pytanie co sprawia, że właśnie dla tej grupy przygotowano tak bogatą ofertę projektową. Odpowiedzi może być co najmniej kilka.

Po pierwsze, w Polsce zaczęto dostrzegać konieczność społecznej i gospodarczej aktywizacji osób powyżej 45 roku życia, które często nie dysponują takimi umiejętnościami jak ludzie młodzi, co powoduje, iż w wielu przypadkach osoby te wypierane są z rynku pracy. Zarówno metody, jak i program kształcenia uległy znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich 20- 30 lat. Dlatego też wiedza i umiejętności zdobyte w tym okresie często okazują się niewystarczające do funkcjonowania w nowoczesnej, zinformatyzowanej gospodarce. Niezmiernie ważne jest zatem, aby zachęcać osoby dysponujące już pewnym stażem pracy i doświadczeniem do pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać aktywnymi na rynku pracy. Z drugiej strony należy przekonywać pracodawców, że potencjał doświadczonych pracowników jest ogromny, a zatrudnienie ich może przynieść firmie wymierne korzyści.

Po drugie, aktywizacja zawodowa osób powyżej 45 roku życia jest dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Wiele osób starszych pracowało przez lata w zawodach, które obecnie zanikają. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są różnego rodzaju kursy przekwalifikowujące, oferujące bezpłatne zdobycie nowego zawodu, co pozwala na zwiększenie szans na rynku pracy. Po trzecie, na tak dużą liczbę projektów skierowanych do grupy „45 plus” ma wpływ struktura demograficzna naszego kraju. Fala emigracji jaka przeszła przez Polskę, a także wchodzenie w dorosłość osób z pokolenia niżu demograficznego sprawiają, że pracodawcy będą musieli zwracać się w stronę osób starszych, mających pewien bagaż doświadczeń zawodowych. Nie bez znaczenia są także procesy zachodzące w gospodarce. Wszechobecność technologii informacyjnych, nowe techniki sprzedaży oraz konieczność znajomości języków obcych sprawiają, że pozostanie na rynku pracy możliwe jest w głównej mierze w przypadku nieustannego zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie tych już zdobytych. Młodych ludzi nie trzeba do tego zachęcać, natomiast osoby z grupy „45 plus” często nie są świadome jak rozległa oferta została dla nich przygotowana.

Polecamy Szkolenia

Zdarza się też, że takie osoby nie mają motywacji, aby podwyższać swoje kwalifikacje lub nie chcą przeznaczać swoich zarobków na ten cel. Dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki ta sytuacja ma ulec zmianie. Ostatnia przyczyna poświęcania tak dużej uwagi konkretnej grupie wiekowej ma podłoże ekonomiczne. Coraz więcej mówi się o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Duża liczba emerytów oznacza większe obciążenia dla państwa i aktywnych zawodowo obywateli. W interesie obu grup leży zatem wspieranie osób starszych, aby jak najdłużej pozostawali na rynku pracy, by mogli realizować się na danym stanowisku i pracować za wynagrodzenie odpowiadające ich wykształceniu i umiejętnościom. Należy dążyć do tego, by jak najmniej osób przechodziło na wcześniejsze emerytury bądź pomimo kwalifikacji pozostawało bez pracy z powodu swojego wieku. Odciąży to w znacznym stopniu finanse państwowe, a także zapobiegnie zjawisku wykluczenia społecznego wśród osób powyżej 45 roku życia.

Przed grupą „45 plus” stoją ogromne szanse rozwoju dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego projektu realizowanego w danym mieście, zgłosić się i czekać na efekty uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Magdalena Pawłowska

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...