Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Unia Europejska dofinansuje przedsiębiorczych Warszawiaków
Jeśli jesteś absolwentem szkoły zawodowej lub uczniem ostatniej klasy takiej szkoły, mieszkasz w Warszawie i myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej – aplikuj już teraz o przyznanie unijnej dotacji w ramach projektu „Lepszy start dla zawodowca”. Dzięki udziałowi w projekcie oprócz wiedzy z zakresu przedsiębiorczości możesz otrzymać także wsparcie finansowe w wysokości do 40 tys. złotych.

Projekt „Lepszy start dla zawodowca” realizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest wspieranie przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród uczniów ostatnich klas i absolwentów z publicznych placówek oświatowych na terenie Warszawy realizujących kształcenie zawodowe.

Osoby uczestniczące w projekcie będą mogły otrzymać pomoc szkoleniowo-doradczą z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy, rozwinąć swoje zdolności interpersonalne, komunikatywność oraz skłonność do podejmowania decyzji. W ramach projektu wybrani uczestnicy będą mogli skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnego biznesu i wsparcia pomostowego udzielanego przez pierwsze 6 miesięcy funkcjonowania firmy. Przyznane fundusze niewątpliwie pomogą uczestnikom w rozpoczęciu biznesu i jego prowadzeniu w pierwszych miesiącach. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa będą mogły zostać przeznaczone na np. wyposażenie biura czy zakup niezbędnych urządzeń.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jak zostać uczestnikiem projektu?

Kwalifikacja uczestników projektu następuje na podstawie złożonych formularzy rekrutacyjnych oraz przeprowadzonych rozmów rekrutacyjnych. Przed złożeniem formularza rekrutacyjnego należy sprawdzić czy jesteśmy uprawnieni do udziału w projekcie. Uczestnikami projektu mogą zostać osoby, które spełnią następujące warunki:

  • w momencie przystąpienia do projektu mają ukończone 18 lat
  • zamieszkują na obszarze województwa mazowieckiego z zamiarem stałego pobytu,
  • nie były karane za przestępstwa skarbowe,
  • korzystają z pełni praw publicznych i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, której główna siedziba będzie zlokalizowana na terenie m. st. Warszawy,
  • nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu, z wyłączeniem osób, które w tym okresie posiadały zarejestrowaną działalność poza granicami Polski,
  • posiadają status osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo.

Grupę docelową, która zostanie wybrana celem realizacji projektu, stanowią absolwenci i uczniowie ostatnich klas publicznych placówek oświatowych realizujących kształcenie zawodowe na terenie Warszawa, zamierzający rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze Warszawy.

Ze względu na różnego rodzaje bariery i utrudnienia związane z zaistnieniem na rynku pracy, kryterium formalnym uczestnictwa w projekcie będzie konieczność należenia co najmniej do jednej z następujących grup:

  • osoby poniżej 25 roku życia,
  • osoby powyżej 45 roku życia,
  • osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tysięcy mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą.

Aby wziąć udział w rekrutacji uczestników projektu należy złożyć formularz rekrutacyjny. Jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej http://www.um.warszawa.pl . Formularz ten należy wypełnić i w terminie do 14 stycznia 2011 roku dostarczyć do siedziby biura projektu, mieszczącej się na ul. Miodowej 6/8 (pok. II, piętro I) w Warszawie. Osoby, których formularze zostaną ocenione najwyżej, zostaną zaproszone do rozmów kwalifikacyjnych.

Kandydaci na uczestników projektu zobowiązani są do złożenia wraz z formularzem rekrutacyjnym kserokopii, potwierdzonej przez nich za zgodność z oryginałem dokumentów, potwierdzających ukończenie szkoły lub zaświadczenia wystawionego przez szkołę o posiadaniu statusu ucznia ostatniej klasy danej placówki oświatowej.

Przeczytaj uważnie Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Formularz rekrutacyjny

Warunkiem udziału w procesie rekrutacji jest prawidłowe wypełnienie formularza rekrutacyjnego i dostarczenie go wraz z wymaganymi załącznikami do biura projektu. Samo wypełnienie formularza nie jest szczególnie skomplikowane, tym nie mniej należy poświęcić mu trochę uwagi. Formularz powinien zostać wypełniony starannie, a informacje w nim zawarte przedstawione w sposób czytelny i przejrzysty.

Formularz rekrutacyjny składa się z trzech części oraz z załączników:

  • część I – informacje podstawowe o kandydacie,
  • część II – wstępna koncepcja biznesu,
  • część III – list motywacyjny.

Informacje ujęte w formularzu będą przedmiotem oceny i decyzji w sprawie zakwalifikowania kandydata do kolejnego etapu. Szczególnej uwadze będzie poświęcona część dotycząca proponowanej koncepcji biznesowej, w której powinniśmy przekonać oceniających za pomocą właściwego uzasadnienia do wyboru naszej kandydatury. Po ocenie formularzy rekrutacyjnych z kandydatami do udziału w projekcie są przeprowadzane indywidualne rozmowy kwalifikacyjne. Warto pamiętać, że niestawienie się w pierwszym umówionym terminie na rozmowie rekrutacyjnej oznacza rezygnację kandydata z udziału w procedurze rekrutacyjnej.

Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych tylko 40 osób, z czego tylko 25 osób będzie miało szansę otrzymać wsparcie finansowe.

Wsparcie udzielane w ramach projektu

Po zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w projekcie i dostarczeniu przez niego wszystkich wymaganych dokumentów zostaje on skierowany na szkolenie podstawowe. Po jego zakończeniu wybrani uczestnicy (na podstawie złożonych wniosków) mają szansę skorzystać ze wsparcia finansowego w postaci jednorazowej dotacji na rozwój przedsiębiorczości lub z podstawowego wsparcia pomostowego. Pierwszy rodzaj wsparcia jest udzielany uczestnikom projektu w formie dotacji na pokrycie wydatków niezbędnych do uruchomienia i prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Wysokość dotacji uzależniona jest od wykazanych potrzeb, związanych z planowaną działalnością gospodarczą i od wysokości wydatków, o pokrycie których ubiega się uczestnik, jednakże maksymalnie wynosi ona do 40 000 zł. W przypadku wsparcia pomostowego jest ono udzielane w wysokości 1100 zł miesięcznie przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dodatkowo uczestnicy projektu po zakończeniu etapu podstawowego mogą skorzystać ze wsparcia szkoleniowego w indywidualnych zakresie.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach i na indywidualnych wniosek uczestnika projektu wypłata wsparcia pomostowego może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...