Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Pomoc unijna dla zwalnianych pracowników
Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

W ramach projektu będzie można podnieść swoje kwalifikacje, nabyć nowe oraz uzyskać szereg porad zawodowych. Niektórzy z uczestników projektu będą mogli również skorzystać z pomocy doradczej związanej z założeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz otrzymać na ten cel wsparcie finansowe. Takie możliwości oferuje projekt „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który wdrażany jest przez Wojewódzki Urząd w Warszawie i jego filie na Mazowszu. Projekt realizowany jest w ramach poddziałania 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt realizowany będzie w latach 2010-2012, ale pierwsze rekrutacje uczestników ruszą już w grudniu tego roku.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Projekt jest skierowany do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniami z pracy z przyczyn związanych z procesami adaptacyjnymi i modernizacyjnymi z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnikami projektu mogą być kandydaci ze wszystkich powiatów województwa mazowieckiego.

Podczas naboru uczestników priorytetowo będą traktowani kandydaci spośród obecnych i byłych pracowników modernizowanych, publicznych placówek służby zdrowia.

Uczestnikami projektu mogą być tylko osoby, których stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. W ramach projektu przewiduje się zrekrutowanie maksymalnie 500 osób.

Przeczytaj również: Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza

Jaką pomoc będzie świadczona w ramach projektu?

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie będą mogli skorzystać ze wsparcia zasadniczego oraz wsparcia towarzyszącego. Pierwsze przewiduje organizację specjalistycznych kursów i szkoleń, które umożliwią uczestnikom projektu nabycie lub podwyższenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych oraz poradnictwo zawodowe. Z pomocy tej będą mogli skorzystać wszyscy uczestnicy projektu.

W przypadku wsparcia towarzyszącego przewiduje się udzielenie pomocy dla rozpoczynających działalność gospodarczą poprzez:

  • doradztwo (indywidualne i grupowe oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej),
  • przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości do wysokości 40 tys. zł,
  • wsparcie pomostowe w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące finansowe wsparcie wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji, połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji,
  • jednorazowy dodatek relokacyjny (mobilnościowy) dla 20 osób,
  • dodatek motywacyjny dla 80 osób,
  • poradnictwo psychologiczne.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Kiedy i gdzie można się zgłaszać?

Pierwszy nabór uczestników projektu ma odbyć się jeszcze w tym roku. W ramach tego naboru przewiduje się wyłonienie 250 uczestników projektu, przy czym zakłada się 125 uczestników w WUP w Warszawie i 125 uczestników w 5 filiach WUP. Drugi nabór odbędzie się od kwietnia do czerwca 2011 roku i przewiduje wyłonienie kolejnych 250 uczestników. Zgłoszenia będą przyjmowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i w jego filiach (w Ciechanowie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce).

Szczegółowe informacje na temat projektu, w tym dokumenty aplikacyjne, regulamin naboru, i formularz rekrutacyjną zostaną opublikowane na stronach internetowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, pod adresem: http://wup.mazowsze.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...