Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?
Projekty inwestycyjne realizowane przez mikroprzedsiębiorców na terenie województwa małopolskiego będą mogły otrzymać unijną dotację w wysokości do 45% wydatków kwalifikowanych. Weryfikacja planowanych do poniesienia wydatków następuje już na etapie oceny wniosku o dofinansowanie i jest dokonywana w oparciu o dokumentację programową.

W ramach planowanego na przełom października i listopada naboru wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców nie wszystkie planowane koszty będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. Refundacja kosztów, czyli zwrot już poniesionych wydatków będzie mogła nastąpić tylko w odniesieniu do poszczególnych kategorii wydatków i do określonej ich wysokości. Weryfikacja następuje na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz wnioskowania o płatności po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 2.1.A Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) odbywa się w dniach od 22 października do 22 listopada br.
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie kwalifikowania wydatków w projektach MRPO jest „Podręcznik kwalifikowania wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”.

Dowiedz się Jak wnioskować o dotację dla mikroprzedsiębiorców w województwie małopolskim?

Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, pod adresem: www.mcp.malopolska.pl.

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w MRPO

Aby wydatek poniesiony na realizację projektów mógł zostać uznany za kwaliifikowalny musi być:

  • zgodny z postanowieniami MRPO,
  • niezbędny dla wdrażania i realizacji projektu, bez niego projekt nie mógłby zostać zrealizowany,
  • efektywny, racjonalny i oszczędny,
  • poniesiony w okresie kwalifikowania wydatków,
  • należycie udokumentowany,
  • ujęty we wniosku o dofinansowanie projektu.

Kwalifikowalność wydatków w działaniu 2.1.A

Przygotowując dokumentację projektową dla naszego projektu musimy koniecznie pamiętać o jednej nadrzędnej zasadzie kwalifikowania wydatków obecnej w ramach tego konkursu. Otóż zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, tylko wydatki poniesione od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie mogą zostać objęte unijnym wsparciem. Innymi słowy najwcześniejszą datą kwalifikowania wydatków dla obecnego naboru wniosków jest dzień 22 października br. W ramach działania 2.1.A rodzaje wydatków kwalifikowanych są uzależnione od specyfiki danego projektu. Pomimo tego możemy mówić o 3 rodzajach wydatków kwalifikowalnych, które mogą wystąpić w projektach inwestycyjnych mikroprzedsiębiorców tj.:
- wydatki związane bezpośrednio z realizacją projektu,
- wydatki związane z zarządzaniem projektem i jego obsługą
- wydatki specyficzne dla niniejszego schematu.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w działaniu 2.1.A

Mikroprzedsiębiorcy realizujący swoje projekty będą mogli otrzymać dofinansowanie na:

  • zakup nieruchomości zabudowanej do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Do wydatków kwalifikowanych nie można zaliczyć kosztów wynagrodzenia pośrednika/agencji nieruchomości/podmiotu pośredniczącego w zakupie nieruchomości.

  • wydatki związane z robotami budowlanymi do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Wydatki związane z zakupem nieruchomości oraz wydatki związane z robotami budowlanymi łącznie nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

  • zakup środków trwałych, które będą na stałe lub nie na stałe zainstalowane w projekcie, w tym zakup używanych środków trwałych, z zachowaniem szczegółowych zasad ich zakupu,

Polecamy ABC funduszy unijnych

Aby zakup używanych środków trwałych mógł być uznany jako wydatek kwalifikowany muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- cena używanych aktywów nie przekracza ich wartości rynkowej
- sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę aktywów, miejsce i datę ich zakupu,
- beneficjent złoży oświadczenie, iż zakupiony przez niego środek spełnia określone wymogi bezpieczeństwa, środowiskowe, techniczne,
- środek trwały nie był współfinansowany z publicznych środków krajowych ani wspólnotowych w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania zakupu danego środka trwałego przez beneficjenta.

  • usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeśli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia objętego wsparciem, w wysokości maksymalnie 5% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,
  • koszt wdrażania systemów zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...