Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim
W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

W celu zapewnienia lepszej jakości przedkładanych dokumentów aplikacyjnych, Instytucja organizująca konkurs przygotowała dokument pn. „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów”. Skierowany jest on do potencjalnych beneficjentów działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

Dokument do pobrania jest ze strony internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Celem Przewodnika jest pomoc potencjalnym beneficjentom RPOWP w przygotowaniu projektów, które najlepiej wpisują się w cele tego Programu. Wnioskodawcom, którzy będą znali i rozumieli wymogi programu oraz szczegółowe zasady oceny, powinno być łatwiej konstruować projekty tj. określać cele oraz wymierne rezultaty swoich przedsięwzięć, dobierać efektywne narzędzia realizacji założonych celów, uwzględniać w projektach oraz dokumentacji aplikacyjnej wymagania formalne i merytoryczne programu.

Zobacz również: Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Kryteria oceny

Najogólniej mówiąc, złożona przez nas dokumentacja aplikacyjna jest ocenia pod kątem różnych kryteriów. Wśród tych kryteriów należy wyróżnić kryteria formalne i merytoryczne. W przypadku pierwszej grupy kryteriów wniosek oceniany będzie pod kątem zgodności z celami programu operacyjnego, zgodności z trybem i terminem naboru określonym w regulaminie konkursu, zgodności dokumentów z obowiązującymi wzorami, kwalifikowalności beneficjenta, lokalizacji projektu itd. Warto pamiętać o tym, że ocena ta oparta jest o system zero-jedynkowy, co powoduje że nie spełnienie choćby jednego kryterium może powodować odrzucenie wniosku i zakończenie oceny.

Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest bardzo staranne zapoznanie z wymogami dotyczącymi projektu oraz beneficjenta. Dokumentami obowiązkowymi do zaznajomienia się jest „Szczegółowy Opis Priorytetów dla RPOWP” oraz dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu. Dokumenty te znajdują się na stronach internetowych instytucji organizującej konkurs.

Podczas oceny formalnej oceniana jest spełnienie przez projekt warunków brzegowych. Powodem do odrzucenia wniosku może być np. zbyt mała wartość projektu, która w przypadku tego naboru wynosi co najmniej 100 tys. złotych. 

Polecamy serwis Samochód w firmie

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on poddawany tzw. ocenie merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest w dwóch etapach i przeprowadzana przez Komisję Oceny Projektów w skład, której mogą wchodzić eksperci o określonych specjalizacjach. Pierwszym etap polega na weryfikacji zgodności projektu z kryteriami dopuszczającymi (kryteria dopuszczające ogólne – jednakowe dla wszystkich działań/poddziałań i dopuszczające szczególne przypisane do konkretnego działania/poddziałania).

Drugi etap służy zróżnicowaniu projektów i stworzeniu listy rankingowej projektów, na której projekty pozycjonowane są według ilości uzyskanych punktów, co z kolei jest wypadkową oceny ich jakości w odniesieniu do ustalonych celów RPOWP.

Żeby wniosek przeszedł pozytywnie ten etap oceny powinien być zgodny ze wszystkimi kryteriami dopuszczającymi.

Podczas tego etapu oceny badane jest uzasadnienie realizacji projektu. Wnioskodawca powinien wskazać, co jest podstawą decyzji o realizacji projektu, wyartykułować i opisać cele realizacji projektu, określić, jakie problemy projekt rozwiąże, co stałoby się, gdyby projekt nie został zrealizowany, czy projekt jest optymalnym narzędziem do osiągnięcia założonych celów (analiza opcji) itp. Uzasadnienie powinno mieć poparcie w faktach i liczbach oraz być wynikiem przeprowadzonych analiz.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...